Регулацията на технологичните гиганти тръгва в Европа
Преговарящите от ЕС и Европарламента се разбраха за приемането на Закон за цифровите пазари

Преговарящи от Европейския парламент и 27-те страни членки на ЕС постигнаха късно снощи споразумение за ново законодателство, което да регулира дейността на технологичните гиганти, като Google, Amazon и Facebook. Според юристи и експерти нормативните промени вероятно ще зададат глобален еталон и може дори принудят технологичните гиганти да бъдат по-иновативни.
Еврокомисарят по конкуренцията Маргрете Вестагер в четвъртък спечели подкрепата на евролидерите и законодателите за предложението си – Закона за цифровите пазари (DMA), чрез който за първи път да се овладеят правомощията на технологичните гиганти, а не чрез продължителни антитръстови разследвания.
DMA не е насочен към основните бизнес практики на всеки технологичен гигант.
DMA е тук, за да остане и бързо ще бъде отразен в редица страни. Гъвкавостта, която имаха големите технологични компании, ще бъде ограничена, тъй като регулаторната „усмирителна риза“ ще стане по-строга в световен мащаб“, каза Йоанис Кокорис, професор по право на конкуренцията в университета Queen Mary в Лондон.
Преминаването на Вестагер към законодателството идва на фона на разочарованието от бавно протичащите антитръстови разследвания, които предоставят средства за защита, критикувани от конкурентите като неадекватни. Често Google се цитира като пример, въпреки че досега е ударен с над 8 млрд. евро глоби.
Но новите правила също имат потенциала да стимулират повече иновации, противно на притесненията на технологичните гиганти, каза Николас Пети, професор по конкурентно право в Европейския университетски институт във Флоренция. Това може дори да засили бизнес моделите на някои компании, каза той.
Мисля, че DMA непряко дава предимство на бизнес моделите, базирани на абонаменти или монетизация на ниво устройство. Може да видим повишени цени и вертикална интеграция при хардуера в бъдеще“, каза Пети.
Все пак прилагането на DMA ще изисква по-голям екип, отколкото малката група, планирана сега от Европейската комисия, каза Томас Вине, партньор в адвокатска кантора Clifford Chance в Брюксел, който е съветвал конкуренти по дела срещу Microsoft, Google и Apple.
„Комисията предложи DMA да се прилага от екип от 80 души. Това няма да е достатъчно, за да даде възможност за ефективно прилагане“, каза той.
„Друг голям въпрос е кой в Комисията ще го прилага. Само Главан дирекция „Конкуренция“ (служители по въпросите на конкуренцията) има техническите и индустриални познания и опит в работата с такива компании, за да прилага ефективно DMA. Ако други в Комисията, като служители на Главна дирекция „Свързаност“ , трябва да прилагат DMA, това ще бъде мъртва буква.“
DMA е само първата стъпка към гарантиране, че технологичните гиганти играят честно, каза Алек Бърнсайд, партньор в адвокатска кантора Dechert в Брюксел.
DMA не е панацея и без съмнение ще има опити да се движат около него. Рим не е построен за един ден, нито кодът на магистралата е перфектен, когато е замислен за първи път", каза той.
„Новите правила на пътя за цифровата икономика ще бъдат оформени през предстоящия период и DMA е важна първа стъпка.“