Регулаторите ви могат да откажат всеки да инвестира в България
Ние обаче сме много доволни от местния пазар и в бизнеса ни на Балканите криза няма, категоричен е изпълнителният директор на Aurubis Bulgaria Тим Курт
Интервю
- Г-н Курт, по време на откриването на новата пречиствателна станция на Aurubis Bulgaria на 18 ноември, Вие споменахте различни обстоятелства, в които сте реализирали този проект за €6,3 млн. С какви проблеми се сблъсквате? Достатъчно добре ориентиранo ли е към инвестициите управлението в България?
За нас наистина е много важно да има стабилна политическа среда в страната. Тоест тя да е не само благоприятна за инвестиции, но и за индустриално развитие, за да бъде комфортно на чуждестранните компании да инвестират, да бъдат щастливи от това, че разгръщат още повече бизнеса си тук. Добре е инвеститорите да бъдат посрещани гостоприемно в България, защото мисля, че България е много интересен пазар, но това не се вижда достатъчно извън страната.
Мисля, че като цяло проблемите имат различни аспекти. Всяко инвестиране първо се сблъсква с регламентарните норми и вашите регулации, но тези регулации не са прозрачни и сроковете за различни процедури са доста размити, което може да откаже всеки инвеститор от навлизане на пазара. Това е една от най-важните спънки, от която зависим.
И още едно нещо, което е важно - понякога сме директно атакувани от различни организации с абсолютно нереални аргументи. Ние нямаме проблем с това, че те имат различна позиция, но ако водим с тях един конструктивен диалог, винаги ще намерим консенсус. Това, което ме притеснява обаче е, че се създава шум основно заради самия шум.
- Можете ли да дадете пример за проблемите, с които се сблъсквате, в това число и с политически произход?
Истината е, че не говорим само за политически проблеми. Основният проблем е,
че процедурите отнемат твърде дълго време. Политиците, организациите,
институциите, общините трябва да разберат, че медалът винаги има две страни.
Необходими са сериозни дискусии с всички тези партии и заинтересовани страни с
цел да се намери консенсус, по какъвто и да било спорен въпрос.
Тогава ние ще можем да им обясним как и защо експлоатираме нашите мощности и да намерим решение , приемливо за всички страни. Нашето основно послание към тези организации е, че дейността ни отговаря на всички съвременни европейски и световни изисквания за нашия бранш. Макар да не мога сега да навлизам в дълбоки детайли, това е много голямо предизвикателство за нас!
- Вие казвате, че има такива проблеми, но всъщност успешно сте реализирали проект за над 6 млн. евро, започнат преди година?
Да, точно така.
- Но преди година на власт беше едно правителство, което не получи славата на най-добронамерено към инвеститорите? Има ли сте проблеми с кабинета „Орешарски“?
Не искам да акцентирам върху това дали едно или друго правителство в
България е отговорно. Както и дали сме имали специално проблеми с някои
конкретни правителства. Говорим не само за най-високо ниво - проблемите са
доста по-дълбоки. Става дума за това каква е организацията на работа на всички
нива, в това число и на ниво министри, премиер и т.н.
Не е въпрос на това дали
са достатъчно благоразположени към инвеститорите, дали повече се грижат за
околната среда например или не се интересуват от това. Мисля, че става дума за
целия процес, за всички процедури – това все пак изисква подготовка, образование,
обучение по какъв начин отговорните субекти трябва процедират в една или друга
ситуация и като цяло по какъв начин да се взимат по-бързи решения.
Тук в никакъв случай не говоря за взимане на прибързани решения. Мисля, че се нуждаем от по-резонни срокове като по този начин да имаме възможност за адекватна преценка на предизвикателствата, с които се сблъскваме и така да взимаме решения за всяка нова инвестиция по възможно най-добрия начин.
- Какви прогнози имате за следващите години. Посочихте, че за 2015 г. инвестиционната ви програма е за 25 млн. евро, а за 2016 – вече 44 млн. евро. За какви проекти ще отидат тези пари?
Важното е, че най-накрая успяхме да реализираме проекта си за пречиствателна станция. Общо инвестирахме 40 млн. евро за 2014 г. в своите проекти, които ще бъдат финализирани в следващите седмици. За 2015 имаме редовна инвестиционна програма от около 25 млн. евро. Както знаете, за 2016 имаме много големи инвестиционни планове, които са свързани с реализация на капитален ремонт.
- Да ни разкажете малко повече за тези проекти, които изискват нови инвестиции?
Големият проект, по който ще работим е свързан с десетгодишния ни капитален ремонт – на всеки 10 години имаме т.нар. „общо изключване“, когато правим сериозно реновиране на нашите производствени мощности. По този начин да инвестираме в нашите мощности, в оборудването, за да бъде производството възможно най-модерно, за да може в следващите десет години всичко да работи гладко.
- Какво бихте казали за българския пазар и специално за добивния сектор, в който работите, дали икономическата криза все още се усеща или вече е отминала и предизвикателствата са други?
Криза винаги е една доста силна дума и тя зависи от това от коя страна я
погледнеш, от каква перспектива. Ако погледнете ситуацията по света, кризата
наистина е налице, безусловно, но някои от аспектите ни засягат, някои пък -
не. Ако погледнем българския пазар, то специално той е много важен за нас, що
се касае добива на мед и ние го приемаме като един стабилен пазар.
Знаете, че ние закупуваме медна руда както от местните мини, така и от мини по целия свят, а също така преработваме скрап. Има български компании, които купуват от нас, но като цяло основната ни продукция е за износ. Що се касае до Балканите - в нашия бранш не усещаме криза. Металургичният бизнес е стабилен – ние сме много доволни от турския пазар, както и от българския пазар.
- България как стои регионално и глобално като един от пазарите, където "Аурубис България" активно работи?
Както казах, България за нас е много важен пазар, на който се дължат 5% от глобалния ни бизнес с медта. Страната има много добро географско положение, което спомага за износа към други страни - има директен излаз към Черно море, чрез който достигаме пазарите в Близкия изток, в Северна Африка, дори Китай и разбира се, Западна Европа.
От тази гледна точка, като говорим за инфраструктурата, тя е достатъчно добра, макар че винаги може да бъде по-модерна. Това, което правим в момента, ни задоволява като резултати. Естествено, че винаги можем да претендираме за повече, но безспорно е, че като цяло сме доволни от това, което можем да развиваме в България.
- Тоест, като цяло вие сте оптимист за развитието на местната икономика и специално добивния сектор, в който работите?
Да. Ако говорим за изкопаемите богатства, за добивния сектор, то има много интересни проекти в България, има такива и в Румъния, Македония, Гърция, Турция. Така че от тази гледна точка ние имаме пълната увереност, че тук става дума за много добър пазар и сме с позитивни прогнози за бъдещето на Балканите.