Румъния иска да отложи затварянето на въглищни централи
Страната ще поиска разрешение от Европейската комисия за до тригодишна отсрочка

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Румъния ще поиска от Европейската комисия (ЕК) да приеме отлагане на затварянето на електроцентралите, работещи с лигнитни въглища, и въглищните мини на енергийния комплекс Oltenia. Според настоящия план за декарбонизация на страната мощностите за производство на енергия от лигнитни въглища с общ капацитет от 2085 MW трябва да бъдат закрити до 2026 г. Документ, с който румънски медии разполагат, обаче показва, че северната ни съседка иска да забави този процес с между 1.5 и 3 години.
За целта държавната компания, която управлява кариерите и въглищните електроцентрали в Rovinari, Turceni и Ișalnița, търси консултант.
CE Oltenia иска от консултанта да подготви проучване, което да убеди Европейската комисия в необходимостта от удължаване на експлоатацията на въглищните електроцентрали и по този начин на практика да приеме промяна на вече одобрения план за преструктуриране. Основната причина, посочена от CE Oltenia, е забавянето на новите енергийни проекти, особено на газовите електроцентрали в Turceni и Ișalnița, които трябваше да заменят въглищните електроцентрали.
Компанията казва, че фотоволтаичните паркове, изградени заедно с OMV Petrom и Tinmar, които трябваше да работят от лятото на тази година, не могат да бъдат пуснати в експлоатация по-рано от 2026 г. Двете газови групи от Turceni (475 MW) и Ișalnița (850 MW), изградена заедно с Tinmar и Alro, няма да може да заработят по-рано от 2028 г., въпреки че според първоначалния план, те трябваше да бъдат завършени през 2026 г.
Затова Румъния е решила да поиска захранваните с въглища блокове да продължат да работят до 31 декември 2028 г. Те щяха да бъдат затворени на 31 декември 2025 г., като два блока трябваше да бъдат запазени в резервен капацитет.