Румъния възобновява проекта за най-големия си ПАВЕЦ
За реализацията му правителството възнамерява да използва европейски средства

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Снимката е илюстративна
Румъния възобновява развитието на проекта за помпено-акумулираща водноелектрическа централа Tarnita-Lapustesti в окръг Клуж, Северна Румъния. Тя е с планиран капацитет от 500 MW до 1 GW и ще бъде най-голямата в страната.
Тази седмица румънското Министерство на енергетиката заяви, че държавната енергийна компания Societatea de Administrare Participațiilor în Energie SA (SAPE SA) в момента провежда проучване за осъществимост за възобновяване на развитието на проекта.
Процесът включва изчисляване на разходите и предварителен дебат за проучване на осъществимостта, насочен към установяване на решения за централата за съхранение на електроенергия.
Проектът обещава множество предимства и функции за националната енергийна система, включително повишена безопасност на националната енергийна система и осигуряване на резерви за корекции на честота и напрежение. Централата ще помогне за възстановяване на работата на мрежата в случай на прекъсване на захранването.
За реализацията му правителството възнамерява да използва европейски средства и по-специално Фонда за модернизация.
Системата ще включва турбини с мощност от 250 MW всяка. Централа ще допринесе и за балансиране на мощността и управление на непостоянните възобновяеми енергийни източници, осигурявайки оптимални условия за инсталиране на вятърни електроцентрали с мощност над 4 GW, се казва в съобщението.
Трябва да се отбележи, че плановете за Tarnița-Lapuștești датират от 70-те години на миналия век.
След като го остави неактивен в продължение на десетилетия, правителството даде одобрението си през 2019 г. и създаде компания, наречена Hidro Tarniţa, за да изпълни проекта. Инвестицията беше оценена на 1.15 милиарда евро, като планът предвиждаше седемгодишен срок за строителство с въвеждане в експлоатация на два етапа.
Румъния разполага с три водноелектрически централи с общо пет помпени агрегата, които имат общ капацитет от 91.5 MW. Те се управляват от държавната Hidroelectrica.