Русия е направила плащане по дълга си: Фалитът обаче не е избегнат
Страната трябва да плати около 4 млрд. долара по международни облигации до края на годината

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Русия е извършила плащанията по дълга си, които се изискваха до сряда. Това обяви руското финансово министерство, но съобщението не слага край на чакането да се разбере дали Москва ще влезе във фалит – първият от повече от век насам. Причината е, че самите кредитори все още не са получили средствата.
Русия трябваше да плати 117 млн. долара лихви по две държавни облигации, деноминирани в долари, което се смята за първия тест дали Москва ще изпълни задълженията си след налагането на западните санкции. Руското финансово министерство разполага с 30-дневен гратисен период след крайния срок, т.е. най-рано в средата на април Русия на практика може да изпадне във фалит.
Санкциите, наложени заради нахлуването на Москва в Украйна, откъснаха Русия от глобалната финансова система и блокираха по-голямата част от нейните златни и валутни резерви. Москва на свой ред наложи контрамерки – всички от които усложняват плащанията.
Министерството на финансите на Русия заяви в четвъртък, че нареждането му за плащане на 117 млн. долара е изпълнено и заяви, че ще уведоми пазара отделно дали плащането е депозирано в сметката на платежния агент Citibank.
Клонът на Citi в Лондон отказа коментар.
Но редица кредитори и източници, запознати със ситуацията в Азия и Европа, казаха, че средствата все още не са получени от притежателите на облигациите.
Министерството на финансите планираше да изпрати еквивалентната сума на лихвените плащания в рубли, ако плащането в долари не достигне до чуждестранните облигационери.
Като цяло една държава плаща на кредиторите в чужбина, като изпрати пари на банка попечител, която прехвърля средствата на агента по плащанията на ценната книга, в този случай Citi, преди да отиде в депозитните сметки на отделни притежатели чрез стъпки за сетълмент за потвърждаване на собствеността върху активите.
Множеството международни санкции повдигнаха въпроси дали подобни сложни и многоетапни транзакции биха срещнали затруднения, не на последно място защото централната банка на Русия е сред институциите, към които са насочени западните санкции.
Факт е, че от самото начало казахме, че Русия има всички необходими средства и потенциал да предотврати фалит – не може да има неизпълнение“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков на ежедневен брифинг в четвъртък.
Русия има 15 международни облигации в обращение с номинална стойност около 40 млрд. долара, приблизително половината от които се държат от чуждестранни инвеститори.
Плащанията на купони, дължими на 16 март, са първите от няколкото на обща стойност 615 млн. долара, дължими през останалата част от месеца. Първото плащане на главницата се дължи на 4 април, когато е и падежът на облигация на стойност 2 млрд. долара.
Облигациите, продадени след като Русия беше изправена пред санкции за анексирането на Крим през 2014 г., съдържат разпоредба за плащания в алтернативна валута. Тези след 2018 г. включват рубли като алтернативна валута.
Русия трябва да плати близо 2 млрд. долара по външния си държавен дълг в периода от май до края на годината.