Русия прави дигиталната рубла достъпна и за чужденци
Централната банка разработва стратегия за улесняване обмена на цифровите пари

© ECONOMIC.BG / Twenty20
Централната банка на Руската федерация (ЦБР) ще улесни обмена на дигитална рубла с чуждестранни валути и ще позволи на потребителите извън нейната юрисдикция да отварят и използват портфейли с цифрови рубли. Паричните власти разкриха тези намерения в своя проект „Основни насоки за дигитализация на финансовия пазар, 2022 – 2024”, публикуван наскоро.
Банката на Русия започна да обмисля цифрова валута на централната банка (CBDC) през 2018 г. и реши да проучи възможността за издаване на такава миналата година. През октомври 2020 г. беше публикуван консултативен документ за събиране на обратна връзка от участниците на финансовия сектор. През април 2021 г. регулаторът пусна концепция за цифрова рубла, очертаваща нейната основна архитектура.
През юни ЦБР сформира пилотна група за цифрова рубла с над дузина банки и други заинтересовани страни. Органът иска да завърши прототипа на платформата до края на декември и да започне изпитания с CBDC през януари 2022 г. Планира постепенно да разшири кръга на участниците и видовете транзакции, съобщиха Forklog и RBC, цитирайки проектодокумента.
На първия етап от изпитанията през 2022 г. Банката на Русия ще покани кредитни организации и ще извършва операции между потребители. Федералното министерство на финансите ще се присъедини на втория етап заедно с финансови посредници, като доставчици на небанкови платежни услуги, борси, брокери, пазари и застрахователни компании.
Ще бъдат въведени смарт договори и офлайн режим, както и опцията за конвертиране на цифрови рубли в чуждестранна валута. ЦБР твърди, че използването на цифровата рубла офлайн ще увеличи достъпността на финансовите услуги за населението. В документа се казва, че единните такси ще намалят транзакционните разходи. Платформата ще се използва и за целеви плащания към граждани и бизнес.
С документа руската централна банка отново привлече вниманието към рисковете, които вижда в децентрализираните цифрови валути като биткойн. ЦБР повтаря позицията си, че криптовалутите не могат да се използват като платежно средство поради високата им волатилност.
Признавайки, че съществуват различни подходи към регулирането, банката все пак подчертава тенденцията към затягане на правилата, отнасящи се до криптопространството. Банката на Русия също така настоява, че CBDC могат да отговорят на условията за безопасни цифрови плащания.