Русия приключи черноморската зърнена сделка
Споразумението изигра жизненоважна роля за стабилизиране на глобалните цени на храните

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Русия преустановява участието си в решаващата сделка, която през изминалата година позволи износа на украинско зърно. Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери в понеделник.
Решението поражда страхове за световните доставки на храни и осуетява дипломатическия пробив, с който евентуално Москва да излезе от войната в Украйна.
Споразумението, постигнато с посредничеството на Турция и ООН през юли 2022 г., официално изтече днес.
Фактически черноморските договорености днес прекратиха действието си“, заяви пред репортери говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от ТАСС.
Бърза реакция дойде от страна на Европейския съюз, който разкритикува решението на Русия да спре участието си в голямата сделка за Черно море.
Категорично осъждам циничния ход на Русия да прекрати черноморската зърнена инициатива, въпреки усилията на ООН и Турция. ЕС работи за осигуряване на продоволствена сигурност за уязвимите по света“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Twitter.
Междувременно след изказванията на Кремъл фючърсите на пшеницата, търгувани на Чикагската фондова борса, се повишиха рязко.
През уикенда руският президент Владимир Путин заяви, че основната цел на сделката – доставката на зърно за нуждаещите се страни – „не е реализирана“. Той отново се оплака, че Русия е изправена пред пречки при износа на собствените си храни.
Песков остави отворена вратата за съживяване на сделката в бъдеще, като каза, че Русия ще се съобрази
веднага след като руската част (от сделката) бъде завършена“.
Миналата седмица държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обвини Русия, че използва сделката за зърно „като оръжие“.
Сделката позволи на Украйна да изнася зърно от своите черноморски пристанища и да преминават безопасно през водния път към турския пролив Босфора.
Това се оказа жизненоважно за стабилизиране на глобалните цени на храните и за облекчение на развиващите се страни, които разчитат на украинския износ. Въздействието на войната върху световните хранителни пазари беше незабавно и изключително болезнено, особено защото Украйна е основен доставчик на зърно за Световната програма по храните (WFP).
Според Европейската комисия Украйна представлява 10% от световния пазар на пшеница, 15% от пазара на царевица и 13% от пазара на ечемик. Освен това е ключов световен играч на пазара на слънчогледово масло.