Икономиката на Русия започва да прегрява
Растящата инфлация разтърсва все повече страни по света

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Министърът на финансите на Русия Антон Силуанов алармира за признаци на прегряване на икономиката на страната, посочвайки, че годишната инфлация към момента е 5.9%. „Ако продължим с увеличаването на разходите, какво ще получим? Прегряване. Вече са видими елементи на такова – висока инфлация“, каза Силуанов на Международния икономически форум в Санкт Петербург, цитиран от Reuters.
Инфлацията отново се ускори през май, отбелязвайки скок спрямо нивото от 5.5% през април. По-рано тази седмица управителят на централната банка на Русия Елвира Набиулина също коментира ускоряващата се инфлация. По думите ѝ, за разлика от други места, в Русия на тази тенденция не се гледа като на временен проблем, тъй като чуждите икономики се отварят отново и потребителското търсене расте.
В нашия случай е различно“, каза Набиулина пред CNBC по-рано тази седмица.
„Смятаме, че инфлационният натиск в Русия не е преходен, нито временен. Виждаме по-постоянни фактори, парични фактори, затова започнахме да връщаме лихвите обратно към неутралната позиция.“
Инвеститорите гледат с очакване към следващото заседание на централната банка на 11 юни, когато ще станат ясни по-нататъшните решения. Към момента растат спекулациите, че може да се пристъпи към повишаване лихвените проценти с до 50 базисни пункта при сегашното ниво от 5%. Целевата инфлацията на централната банка е 4%.
Анализатори от банката обаче отбелязват, че „икономическият растеж все още е неравномерен“, а несигурността по отношение на средносрочните и дългосрочните последици от коронавирусната пандемия остава висока.
Първият вицепремиер на Русия Андрей Белоусов заяви, че „най-голямото предизвикателство пред световната икономика са драматичните структурни промени“, които засега не може да бъдат предвидени. Пример за такъв той даде с „инфлационна вълна“, която неочаквано удари световната икономика. Белоусов се позова на „безпрецедентното“ покачване на потребителските цени в САЩ и Европа.
„Вярвам, че това не е само индикация за отслабване на паричната политика, за която всички говорят, но свидетелства и за структурни промени“, продължи той.
Това са предизвикателствата, които ще трябва да разгледаме сериозно и да вземем решения, защото зад това, виждаме такива проблеми като нарастващо неравенство сред хората.“
Санкциите също вдигат градуса на икономиката. Русия е под международни рестрикции от 2014 г. след анексирането на Крим. Допълнителните такива бяха наложени напоследък заради предполагаемата намеса на Кремъл в изборите в САЩ през 2016 г. и ролята на държавата в кибератаки, като тази срещу SolarWinds.
Руската икономика се сви с около 3% през 2020 г. в резултат на пандемията, отбелязвайки най-лошото потъване от 11 години.