Русия става все по-зависима от Китай и Индия и те се възползват от това
Малцината купувачи на руския петрол изискват големи отстъпки

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Забраните за внос и санкциите от страна на рафинерии и търговци в САЩ и Европа почти не попречиха на потока суров петрол от руските пристанища, като количествата успешно бяха отклонени на Изток. Но пренасочването на потоци към Азия, където Индия се превърна във втория по големина клиент на Русия, концентрира зависимостта на Москва от непрекъснато намаляващия набор от купувачи.
Китай и Индия сега купуват две трети от целия суров петрол, изнасян по море от Русия. Най-малко половината от суровия петрол, изнасян по тръбопроводи от Русия, също отива в Китай. Това дава огромна сила за преговори на купувачите в двете страни и това е сила, която те са упражнили. Руският суров петрол се търгува със сериозна отсъпка спрямо международните показатели и това удря приходите на Кремъл.
Последната оценка на Bloomberg от края на миналата седмица е, че основният руски сорт Уралс се търгува на около 52 долара за барел на терминала за износ. Това е отстъпка от 33 долара спрямо суровия петрол от сорт Брент. За сравнение, средната отстъпка през 2021 г. е под 3 долара.
Тази отстъпка струва на руските износители на петрол около 4 млрд. долара месечно пропуснати приходи, като същевременно намалява данъчните приходи на Кремъл от задгранични продажби.
Световните цени на суровия петрол също паднаха след инвазията. Брентът се търгуваше на около 100 долара за барел, когато руските войски навлязоха в Украйна, но сега е около 86 долара за барел. Този спад нямаше да се случи, ако руският износ беше силно ограничен, както очакваше Международната енергийна агенция.
Тъй като Китай, Индия и Турция са готови да се сдобият с товари с отстъпка, всяка забрана на руските потоци може да бъде само частична. Освен ако тези държави също не могат да бъдат убедени да забранят вноса от Русия, спирайки напълно нейните доставки, е много вероятно купувачите навсякъде да плащат повече за техния петрол.