Новините от седмицата: „Лукойл“ с ултиматум; Ново правило за пенсиите; Още 8 F-16 за $1.3 млрд.
Радев ще бави мандатите; Цигарите започват поетапно да поскъпват; Нов завод във Враца

© ECONOMIC.BG / БТА
„Лукойл“ затваря рафинерията в Бургас при забрана за износ
Рафинерията на „Лукойл Нефтохим“ в Бургас ще бъде затворена, ако властта в България забрани износа на произведените там продукти, базирани на руски петрол. Това бе подчертано от ръководството на компанията по време на съвместен брифинг със служебния кабинет. На него стана ясно, че по всяка вероятност служебното правителство ще брани интереса на компанията да изнася продукти, базирани на руския петрол, в Европейския съюз.
Радев ще бави мандатите, за да избегне избори преди март
Президентът Румен Радев ще се възползва максимално от предоставените му по Конституция възможности да протака връчването на трите мандата за съставяне на правителство. От думите му по време на днешната консултация с представители на „Демократична България“ стана ясно, че държавният глава ще направи всичко необходимо да забави процедурата, така че последният мандат да бъде даден едва след Нова година.
ПП и ДБ се разбраха за кабинет на малцинството с „гаранции“ от парламента
„Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ са готови да сформират правителство на малцинството с втория мандат. Това стана ясно на съвместна пресконференция на двете политически сили, които доскоро бяха и коалиционни партньори. По думите на съпредседателя на ПП Кирил Петков страната е в „политически вакуум“.
България спря да пълни газовото си хранилище
С настъпването на активния отоплителен сезон от началото на ноември България спря да нагнетява газ в хранилището в Чирен, а Европа дори вече черпи от запасите си. Данните на Асоциацията на европейските оператори на газохранилищата показва, че за последно България е увеличила обема в газохранилището на 11 ноември и то минимално – с 0.01% до рекордните за страната в последните години 93.71% от капацитета на съоръжението. Това е с два пункта над средното в Европейския съюз.
Парламентът одобри покупката на още 8 американски изтребителя
След три часа дебати парламентът одобри едновременно на две четения ратификацията на договора за покупка на още 8 нови изтребителя F-16C/D Block 70. Одобреният днес договор включва боеприпаси, средства за обучение, средства за поддръжка, резервни части, първоначална поддръжка. "За" модернизирането на българската армия гласуваха 151 народни представители, 42 бяха „против“ а осем се въздържаха.
Властта търси начин да свърже магистрала „Европа“ с ГКПП „Калотина“
Регионалният министър Иван Шишков ще направи всичко възможно последният участък от магистрала „Европа“ да достигне сръбската граница. За липсващите около 150 метра в трасето на участъка от ГКПП „Калотина“ до Драгоман се разбра преди месеци, но все още не е ясно как и защо този малък участък не е бил заложен в проекта на аутобана.
Нискоемисионните зони в София се отлагат с една година
Нискоемисионните зони в София ще започнат да действа от 1 декември 2023 г., а не от тази зима, както бе предвидено в първоначалния вид на наредбата, която Столичният общински съвет (СОС) не успява да приеме вече няколко месеца. Освен това в т.нар. „Голям ринг“ се включват още булеварди и улици, до които най-замърсяващите коли няма да имат достъп.
„СОФ Кънект“ търси проектант за ремонт на Терминал 2
Концесионерът на Летище София търси проектант за обновяване на Терминал 2. Тръжната процедура е стартирала на 11 ноември, като от пресцентъра на „СОФ Кънект“ съобщиха за нея на 20 ноември. Стойността на договора ще стане ясна, след като бъде избран изпълнител.
Българската „АмонРа“ търси 16 млн. лв. от борсата за експанзия в Румъния
Българският доставчик на фотоволтаично оборудване „АмонРа Енерджи“ АД обяви, че ще проведе на 30 ноември своето планирано първично публично предлагане (IPO) на пазара за растеж BEAM на Българската фондова борса.
Първата българска платформа за наемане на играчки
Десетки ненужни играчки, които седят в кашони или просто биват подритвани от дете, на което вече са му омръзнали – ситуация, в която изпада всеки родител. Затворени между четири стени по време на първия COVID локдаун в България, с две малки деца и заобиколени от планини ненужни играчки, на Боряна и съпруга ѝ Иван им хрумва идеята да създадат платформа за наемане на играчки.
Бизнесът и синдикатите не се разбраха за пенсиите и минималната заплата
Очаквано бизнесът и представителите на служебния кабинет не одобриха предложенията на БСП, „Продължаваме промяната“ и ДПС за вдигане на пенсии и минималната работна заплата без нов бюджет за 2023 г. Това се случи на извънредно заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, като идеите за повишението на двата показателя очаквано срещнаха одобрението на синдикатите.
Социалната комисия прие пенсиите да се вдигат по ново „швейцарско правило“
Вдигане на обезщетението за майчинство до нивото на минималната работна заплата от 710 лв. и промяна на т. нар. „швейцарско правило“ за пенсиите гласуваха депутатите на първо четене в социалната комисия. И двата законопроекта не са подкрепени от финансовото министерство, както стана ясно на провелия се ден по-рано Национален съвет за тристранно сътрудничество. Въпреки това вносителите им – съответно от БСП и от „Продължаваме промяната“ – успяха да намерят съмишленици и идеите им бяха одобрени.
България най-после открива сметка във Федералния резерв на САЩ
Близо три години след закупуването на първите осем нови изтребителя F-16 България най-после открива своя сметка във Федералния резерв на САЩ. Тя е необходима, за да получава страната приходи от лихви по авансово платените накуп 2.2 млрд. лв. Разрешение за това бе дадено от парламента в сряда, като против се обявиха единствено от БСП и „Възраждане“.
Мъск сравни Белоградчишките скали с фентъзи видео игра
Снимка на Белоградчишките скали стана истински хит в социалната мрежа Twitter, събирайки над 10 хиляди харесвания. Автор на изображението е фотографът Владислав Терзийски. На снимката е уловена цялата красота на крепостта „Калето“ и това накара дори милиардерът Илон Мъск да я коментира. Той оприличи живописния пейзаж с фентъзи видео игра Elden Ring.
50 години опит отварят пътя на България в индустрия за €330 млрд.
Оценявана на около 330 млрд. евро, космическата индустрия е една от най-перспективните в съвременната икономика и поле за потенциално бурно развитие на България в нея. Страната ни има над 50 години опит в областта, а активността на бизнеса в сферата в последно време дава надежда за още по-смели начинания.
Цигарите започват да поскъпват поетапно от март 2023 г.
Кутия цигари ще поскъпне средно с 20 – 30 стотинки от март 2023 г., когато се планира да влезе в сила по-висок акциз за тютюневите изделия. Промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс бяха приети на първо четене в пленарна зала днес.
Жилищните кредити в България надхвърлиха рекордните 16 млрд. лв.
Стойностният обем на жилищните кредити в банковата система на България надхвърли рекордните 16 млрд. лв. през октомври. Това показват данните на Българската народна банка, които идват на фона на сигналите за охлаждане на имотния пазар и очаквания за плавно повишаване на лихвените проценти. Статистиката сочи, че само за месец заемите за закупуване на жилище растат с традиционните за последната година около 1.5%, или малко над 200 млн. лв. Ръстът спрямо същия месец на предходната година остава около 18 – 20%.
Жилищата в София са достъпни* само за 10% от домакинствата
Рекордно ниските лихви по ипотечните кредити и сравнително лесното им отпускане изпратиха цените на имотите, особено в столицата, до рекордни нива. А това направи закупуването на жилище, както в столицата София, така и в страната като цяло, още по-недостъпно. Това показва годишният анализ на Уникредит Булбанк за състоянието на пазара на имоти в България.
Teklas откри шестия си завод във Враца
Турският производител на автомобилни части Teklas откри официално своя шести завод във Враца. Инвестицията на компанията е в размер на 20 млн. лв., а разкритите работни места са 300, с тенденция да се увеличават през следващите години. Компанията вече има четири завода в Кърджали и един в Крумовград. На церемонията по откриването на завода във Враца присъства и държавният глава Румен Радев.
„Не сме бизнес, който идва за малко“: Ефектът на Lidl върху икономиката
Една от най-големите вериги магазини в България – Lidl, продължава ударното си разширяване с нови обекти и разкриването на още работни места. Средно на година компанията инвестира в страната поне по 100 млн. лв. в имоти, изграждане на сгради и развитие на магазинната си мрежа.
ЕК подкрепи Dronamics и техния пробив в авиацията с €2.5 милиона
Българската компания за товарни доставки с дронове Dronamics обяви, че е получила безвъзмездна помощ от 2.5 млн. евро от Европейския съвет за иновации (EIC) към Европейската комисия. Средствата ще дадат допълнителен тласък на стартирането на търговската дейност на дружеството. EIC е поел ангажимент да подкрепи и предстоящия кръг за набиране на средства от серия А на стартъпа.
Полетите с балон – шанс за туризма в Северозапада
Районът на Северозападна България е един от най-бързо опустяващите в цялата страна. Масово хората напускат родните си места, отивайки към вътрешността на страната, с цел търсене на по-добри условия за живот. Вследствие на много фактори интересът на инвеститорите към този район не е голям и той е най-бедният в целия Европейски съюз, по данни на Евростат. Туризмът също е доста слабо развит въпреки красивата природа и забележителности, които има в Северозападна България.
Няколко икономики, които процъфтяват заради войната в Украйна
Докато много икономики страдат от въздействието на руската инвазия в Украйна, няколко държави се възползват от притока на руски мигранти и съпътстващото ги богатство. Грузия, малка бивша съветска република на южната граница на Русия, е сред тези в региона, заедно с Армения и Турция, чиито икономики процъфтяват на фона на продължаващите сътресения.
Незабравимо жп пътешествие: Една нощ с експреса Истанбул – София
„Едно незабравимо жп пътешествие: Моята нощ с експреса Истанбул – София“. Така е озаглавена статия на The Guardian, която описва пътуването с нощния влак по маршрута. Само преди седмица линията влезе в годишния списък на Lonely Planet за най-добър маршрут, който всеки запален турист трябва да пропътува.
Ефектът на бумеранга: Или как войната в Украйна рани Русия
Девет месеца след началото на войната на руския президент Владимир Путин в Украйна щетите за 11-ата по големина икономика в света са огромни. Водещи руски банки бяха изключени от глобалната финансова система, около 300 млрд. долара резерви на централната банка бяха замразени, а стотици чуждестранни компании напуснаха страната. Недостигът на части затрудни автомобилната индустрия и застраши търговската авиация.
Плаващата ферма Proteus следи слънцето и добива много повече енергия (видео)
Плаващи соларни ферми съществуват отдавна, но нидерландската Proteus преобръща досегашните представи за този тип инсталации. Благодарение на иновативната си система, тя дава възможност да се генерира значително по-голямо количество възобновяема енергия.
Господството на долара може да е към своя край
Историята на финансовите пазари и глобалната икономика тази година е написана отчасти от драматичното увеличение на щатския долар, чието неумолимо покачване предизвика шок по целия свят. Най-после обаче главоломното му рали може да е към своя край, пише CNN Business.
Войната връща руснаците към „Москвич“-а
След две десетилетия пауза в сряда Русия възобнови производството на съветската марка автомобили Москвич. Познатите до болка в България машини ще започнат да слизат от поточната линия благодарение на решението на френската Renault, която притежаваше „Автоваз“ и производителя на „Москвич“, да напусне страната.
Опетнен или не: Големите брандове ще налеят милиарди в катарския Мондиал
В историята на световния футбол никога не е имало по-полемично Световно първенство по футбол от Катар 2022, в което още преди първия съдийски сигнал недоволствата са огромни. Правозащитните групи протестират за всичко – от отношението към LGBTQ общността в страна, където хомосексуалността е незаконна, до смъртта на хиляди строителни работници по време на изграждането на стадионите.