Господството на долара може да е към своя край
Рязкото покачване на лихвените проценти през тази година беше ключова причина за скока на валутата

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Историята на финансовите пазари и глобалната икономика тази година е написана отчасти от драматичното увеличение на щатския долар, чието неумолимо покачване предизвика шок по целия свят. Най-после обаче главоломното му рали може да е към своя край, пише CNN Business.
Какво се случва?
Доларът е загубил повече от 4% досега през това тримесечие, падайки от най-високото си ниво от две десетилетия, което достигна през септември. Миналата седмица инвеститорите се насочиха към зелените пари за първи път от юли 2021 г., според данни на Societe Generale.
Пазарите се тревожат за признаци на фундаментална промяна и инвеститорите все повече се страхуват да не я пропуснат, тъй като корекциите след пика обикновено са бързи и стръмни“, казаха стратезите в Goldman Sachs в наскоро публикуваната перспектива на банката за 2023 г.
Какво се е променило?
Първо, имаше изненадващи данни за инфлацията в Съединените щати, които показаха, че цените са се повишили по-бавно от очакваното през октомври. Това засили очакванията, че Федералният резерв може скоро да намали повишенията на лихвените проценти.
Рязкото покачване на лихвените проценти през тази година беше ключова причина за скока на долара. Това насърчи инвеститорите да купуват американски активи, които имат все по-привлекателна възвръщаемост. За да изпълнят тези транзакции, те трябва да купуват долари.
Второ, нараства оптимизмът, че Китай може да се готви да облекчи коронавирусните ограничения. Правителството също предприема стъпки за справяне с кризата в сектора на недвижимите имоти в страната. Освен това топлото есенно време в Европа намали опасенията относно достъпа до енергия тази зима, което доведе до малко по-оптимистични икономически прогнози.
Ако тези икономики се представят по-добре от очакваното, Съединените щати няма да изглеждат като единствения “играч в града” – и други валути могат да изглеждат отново привлекателни.
Имаме комбинация от ясни признаци, че инфлацията се забавя в САЩ, ясни признаци, че в Европа може да няма толкова лоша зима, колкото си мислехме, и ясни признаци за това, че Китай може да е фокусиран повече върху растежа, отколкото беше преди“, заяви Джордан Рочестър, валутен стратег в Nomura.
Той смята, че е възможно стойността на долара да е достигнала своя връх в сравнение с други основни валути.
Поглед напред
Съществуват, разбира се, огромни рискове за перспективите. Китай продължава да играе твърдо срещу COVID, въпреки че инвеститорите отчаяно се надяват президентът Си Дзинпин скоро да промени подхода си. Доларът се засили в понеделник, след като беше обявено петдневно блокиране в квартал на Гуанджоу, основен транспортен център.
Голяма несигурност витае и около плановете на Федералния резерв. А непредсказуемата война на Русия в Украйна все още има потенциала бързо да промени изчисленията за Европа.
Малко вероятно е доларът да падне стремглаво надолу. А ако това се случи, върхът вероятно ще изглежда назъбен, като Матерхорн“, предупреди наскоро Кит Джукс от Societe Generale.
Защо доларът има значение?
Силният долар е изключително болезнен за другите страни. Накратко, по-слабият долар може да направи вноса на храни и енергия по-евтин и да намали болката за правителствата с доларови дългове. Това може дори да намали вероятността от политическа нестабилност, което означава, че много лидери ще наблюдават какво ще се случи след това.
Никой в крипто света не е в безопасност в момента
По петите на грандиозната имплозия на FTX, главният изпълнителен директор на Coinbase Брайън Армстронг отправи послание:
Не ни слагайте на едно място с лошите актьори”.
„FTX не е представителна за всяка компания в крипто“, каза Армстронг в скорошно интервю за CNBC, отбелязвайки, че Coinbase е базирана в Съединените щати и се търгува публично, което означава, че нейните финанси могат да бъдат внимателно проучени.
Компанията дори пусна реклама в Wall Street Journal, отбелязвайки, че може да й се вярва, докато призовава за актуализиране на разпоредбите. И все пак, инвеститорите не приемат посланието, тъй като страховете за целия крипто сектор се увеличават все повече.
Акциите на Coinbase се сринаха с повече от 20% през последните пет дни. Те са намалели с 84% от началото на годината. Търговците изхвърлят и задълженията на компанията. Доходността на облигациите от 2028 г., които движат противоположни цени, скочи през последните дни, надхвърляйки 15%. В началото на месеца тя беше близо 11%, а в началото на годината беше под 5%.
Bank of America понижи прогнозата си за цената на акциите на Coinbase в края на миналата седмица. Анализаторът Джейсън Купферберг каза, че макар да е уверен, че стартъпът няма да бъде изправен пред същата съдба като FTX, „това не ги прави имунизирани срещу по-широките последици в рамките на крипто екосистемата“, докато регулаторите кръжат и търговците се оттеглят.
Биткойн падна под $16 000 тази седмица. Той е загубил 66% от стойността си от началото на годината.
Съкращенията в технологичния сектор
Поредицата от съкращения в технологичния сектор доведе до тревожна поредица от заглавия в редица медии. Списъкът на засегнатите компании включва кои от кои по-добри играчи: Amazon, Apple, Meta, Stripe — и, разбира се, Twitter.
Но Morgan Stanley не смята, че това трябва да се тълкува като предупредителен знак за по-широкия пазар на труда в Америка.
Може ли секторът да е предвестник на бъдещи промени в предлагането на работна ръка? Ние не мислим така“, казаха икономистите и стратезите на банката в скорошна изследователска бележка.
Екипът идентифицира две причини за това. Първо, твърдят те, технологичната индустрия е огромна, що се отнася до нейната оценка на фондовия пазар, но всъщност не наема толкова много хора като част от общата работна сила в САЩ. Използвайки възможно най-широката мярка, той представлява 9% от общата заетост. Съкращенията в технологичния сектор, макар и значителни, съставляват малко над 0.1% от общите заплати в САЩ.
Второ, подходът на света на технологиите към наемането и персонала е различен от останалата част от икономиката. Заетостта в технологиите се е „повишила рязко“ над нивото си отпреди пандемията, докато други просто наваксват.
Morgan Stanley очаква пазарът на труда в САЩ да отслабне през 2023 г., тъй като икономиката се забавя. Около 261 хил. позиции бяха добавени през октомври, а до следващото лято банката очаква месечни печалби от близо 50 хил. И все пак, извън технологиите, не се очакват масови съкращения – особено предвид продължаващия недостиг на персонал.