Русия забрани износа на зърно за бивши съветски републики
Експортът на захар също временно се ограничава

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Русия временно забранява износа на зърно и захар за някои страни от бившия Съветски блок, обяви висш министър на страната, цитиран от Reuters. Въпреки това обаче Москва ще продължи да предоставя специални лицензи за износ на търговци в рамките на настоящата си квота.
Страната, започнала война с Украйна, е най-големият износител на пшеница в света, като се конкурира основно с Европейския съюз и западната си съседка.
Премиерът Михаил Мишустин подписа късно в понеделник заповед, с която забранява износа на бяла и сурова захар до 31 август и износа на пшеница, ръж, ечемик и царевица за съседните държави от Евразийския икономически съюз (бел. р. – в него членуват Русия, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан, Молдова и Узбекистан) до 30 юни.
Вицепремиерът Виктория Абрамченко обясни, че износът на зърно в рамките на квотата по индивидуални лицензи ще продължи да бъде разрешен.
Москва миналата седмица изрази загриженост относно бързия темп на износа на зърно към съседните бивши съветски страни, с които споделя свободни митнически зони в рамките на Евразийския икономически съюз. Доставките за съюза не са предмет на руските квоти за износ на зърно и настоящите данъци.
Мерките са приети за защита на вътрешния пазар на храни пред външните ограничения“, се казва в изявлението на правителството.
Руският износ на пшеница е намалял с 45% от началото на текущия пазарен сезон, който започна през юли 2021 г и завършва през юни 2022 г. Това се случва заради по-малката реколта, таксите за износ на зърно и експортната квота, определена на 11 милиона тона зърно, включително 8 милиона тона пшеница, за периода 15 февруари - 30 юни.
Страната все още има между 6 и 6.5 милиона тона пшеница за износ до 30 юни, каза Дмитрий Рилко, ръководител на селскостопанската консултантска фирма IKAR.