Русия заплаши да спре изцяло газа през „Северен поток“
Москва използва като оправдание икономическите санкции, но според Германия става въпрос за „политическо решение“
Държавният енергиен гигант „Газпром“ изпрати зловещо предупреждение към Европа – че може да спре напълно доставките на природен газ по тръбопровода „Северен поток“. А това разпалва страховете, че Старият континент ще преживее още една бурна зима по отношение на доставките и цените на суровината.
Тъй като горещата вълна удари Западна Европа още преди лятото, политиците в региона търсят начин да запълнят подземните хранилища с природен газ, за да осигурят на домакинствата достатъчно гориво, за да поддържат осветлението и домовете топли, преди да се върне студът.
Опасенията от сериозен недостиг на газ през зимата се дължат на риска от пълно прекъсване на доставките за ЕС, който получава приблизително 40% от газа си по руски тръбопроводи. Блокът се опитва бързо да намали зависимостта си от руските въглеводороди в отговор на почти четиримесечната война на Кремъл в Украйна.
Притеснението за мнозина е колко надеждни са руските газови потоци към Европа, докато конфликтът продължава и докато действат западните икономически санкции. Москва вече е прекъснала доставките на газ за Финландия, Полша, България, датската Orsted, холандската фирма Gasterra и германските договори на енергийния гигант Shell, заради спора за плащане на газ срещу рубли.
Преди дни „Газпром“ реши допълнително да ограничи доставките по газопровода „Северен поток“, който се простира от Русия до Германия под Балтийско море. Също така намали потоците към Италия.
„Газпром“ в сряда използва като оправдание за прекъсването на доставките технически проблем. Руската компания каза, че той произтича от забавеното връщане на оборудване, обслужвано от германската Siemens Energy в Канада. Австрия и Словакия също съобщиха за намаляване на доставките от Русия.
Нещо повече, в пламенни коментари, които вероятно са изпратили предупреждение в целия Блок, главният изпълнителен директор на „Газпром“ Алексей Милър каза в четвъртък, че Русия ще играе по собствените си правила, след като фирмата намали наполовина доставките за Германия.
Нашият продукт, нашите правила. Ние не играем по правила, които не сме създали“, коемнтира той по време на панелна сесия на Международния икономически форум в Санкт Петербург, цитиран от The Moscow Times.
Милър е казал, че връщането на оборудване в компресорната станция „Портовая“ – част от газопровода „Северен поток“, който пренася руски газ до Германия – е било възпрепятствано от западните икономически санкции. Той добави, че не вижда решение на проблема.
Германският министър на икономиката Робърт Хабек отхвърли твърдението, че западните санкции са виновни и определи ограниченията на доставките от Русия като „политическо решение“, предназначено да разстрои региона и да повиши цените на газа.
Цените на нидерландския газ на едро, който е европейски еталон за търговия с природен газ, скочиха с 9% по време на сделките в петък сутринта, преди леко да паднат.
Предупреждение за енергийна криза
Последният спор изглежда отново потвърждава риска за европейските страни, силно зависими от руския газ, особено на фона на нарастващите опасения, че Москва може да приложи по-голям натиск върху доставките през следващите месеци.
Подчертавайки сериозността на тези опасения, главният изпълнителен директор на МАЕ Фейт Бирол предупреди миналата седмица, че страните от ЕС може да са изложени на риск от недостиг на енергия през зимата, ако държавите членки не предприемат повече стъпки за подобряване на енергийната ефективност.
Европейската комисия заяви в петък, че е запозната с изявленията на „Газпром“, че ще намали потоците през „Северен поток“, както и доставките до няколко компании в ЕС.
Говорител на Блока описа този ход като „още един пример за това, че „Газпром“ и Русия използват своите енергийни доставки като инструмент за изнудване“.
„Въз основа на нашия обмен с националните власти вчера чрез Координационната група по газа, няма индикация за непосредствен риск за сигурността на доставките, но ние ще продължим да наблюдаваме ситуацията много отблизо и ще поддържаме контакт с националните органи на засегнатите страни“, добавиха от Комисията.
Все още не е известно кога и дали газовите потоци през „Северен поток“ ще се върнат към нормалните си нива.