Русия заплаши Литва с „последствия“ заради блокадата на Калининград
Москва приема действията на Вилнюс като „враждебни действия“, които ще имат „отрицателно въздействие“ върху населението

© ECONOMIC.BG / БТА
Русия заплаши да накаже Литва с мерки, които биха имали „сериозно отрицателно въздействие“. Причината е, че Вилнюс блокира някои пратки по железопътната линия до Калининград – московския анклав в Балтийско море. Решението е част от санкциите срещу Кремъл заради войната в Украйна.
Дипломатическото внимание се насочи към Калининград, пристанище на Балтийско море и околна местност, където живеят близо милион руснаци, свързани с останалата част от Русия чрез железопътна връзка през Литва, която е член на ЕС и НАТО.
Страната затвори маршрута за превоз на стомана и други черни метали, което според нея се изисква от санкциите на ЕС, които влязоха в сила в събота.
Руските власти казват, че са блокирани и други основни стоки. Видеозаписи от анклава показват панически покупки през уикенда в магазини, продаващи строителни материали.
„Враждебни действия“
Николай Патрушев, секретар на Съвета за сигурност на Русия, посети анклава във вторник, за да председателства там среща по сигурност. Той каза, че „враждебните“ действия на Литва показват, че Русия не може да се довери на Запада, който според него е нарушил писмените споразумения за Калининград.
Русия със сигурност ще отговори на подобни враждебни действия“, каза Патрушев, цитиран от държавната информационна агенция РИА. Разработват се „подходящи мерки“ и „последствията от тях ще имат сериозно отрицателно въздействие върху населението на Литва“, каза той, без да уточнява какви ще са.
Премиерът на Литва Ингрида Симоните каза, че е „иронично“ Русия се оплаква от предполагаеми нарушения на международното право, като се има предвид, че тя е нарушила „вероятно всеки един международен договор“.
Москва извика пратеника на ЕС Маркус Едерер в руското външно министерство във вторник. Говорителят на ЕС Петер Стано каза, че Едерер е помолил руснаците на срещата „да се въздържат от ескалация на действията и реториката“.
Противопоставянето създава нов източник на конфронтация в Балтийско море – регион, който вече е готов за основен ремонт на сигурността, който ще ограничи морската мощ на Русия, тъй като Швеция и Финландия кандидатстват за присъединяване към НАТО и поставят почти цялото крайбрежие под контрол на Алианса.
ЕС се опита да отклони отговорността от Вилнюс, заявявайки, че политиката е колективно действие на Блока.