С евросредства Перник осигурява работа и приобщаване на хора от уязвими групи
По европейския проект хората могат да работят при добри условия, като за някои това става постоянна работа

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Наука, работа и здраве. Тези три думи са в основата на идеята за пълноценен живот и са постижими за повечето хора. За маргинализираните и уязвими групи обаче пълноценното образование, сигурната заетост и здравеопазване са на практика трудно постижими, тъй като са напълно откъснати по една или друга причина от обществото. Именно за да се преобърне тази тенденция, Европейският съюз отделя огромни финансови средства по различни програми за приобщаване на такива хора и успешното им включване в пазара на труда.
Община Перник, заедно с неправителствения сектор и бизнеса, обединяват сили в проект, наречен „Заедно за добрата промяна“, чиято цел е успешно интегрира в обществото уязвимите групи и да повиши качеството им на живот. Този проект надгражда друг, който е изпълнен от местната власт в града – за модернизация на социални жилища и настаняването в тях на 100 семейства от маргинализирани общности.
Включване към пазара на труда
След като им е осигурила покрив над главата, общината решава, че е време да включи тези хора към пазара на труда. Главният експерт в отдел ЕНОП при община Перник Галина Тодорова разказва пред Economic.bg, че са изпълнени редица мерки за кариерно консултиране и осигуряване на успешен преход от образование към заетост. По проекта е осъществена трудова медиация на 185 лица, които са трайно безработни. Обикновено те са роми или хора в неравностойно положение на различна възраст между 18 и 70 години, които са с нисък социален статус.
Освен това е осигурена субсидирана заетост на 114 лица за период от 1 година. Те са назначени на длъжности в общината, но и в една компания, която е партньор по проекта. Основно заемат позиции, свързани с поддръжка на сгради, почистване, общи работници в строителството, както и озеленители.
Ние ги активираме и насочваме, защото някои от тях нямат желание за работа или нямат доверие към институции, работодатели. Мотиватор за тях бе това, че им предоставихме добри условия на труд за тези 12 месеца“, разказва Тодорова.
На въпрос какво мотивира бизнеса да се включи с осигуряване на работни места, експертът казва, че навсякъде има сериозен недостиг на работна ръка. Безработицата в Перник е исторически най-ниската – около 2% под националната. Именно заради това бизнесът изпитва глад за работници и има сектори, където такъв неквалифициран персонал е от нужда.
Със сигурност част от хората са намерили своето постоянно работно място благодарение на участието си в проекта.“
По думите на експерта има насочени хора и по кметства в селата около Перник. Така хората, които живеят там, спестяват разходите за транспорт. Те са ангажирани с работа, възложена от кметовете, като тя най-често включва поддръжка.
Образование и здравеопазване
Честа тенденция е да отпадат деца от такива уязвими групи от образователния процес и невъзможността да завършат средно образование. За да се намали процентът отпаднали, партньорите на общината в проекта, сред които и две училища, започват да работят активно с родителите на тези деца, за да им кажат защо образованието е важно и как всъщност това е стъпка към пълноценното развитие на децата им.
Доста често отпадането от училище е резултат от недостатъчната убеденост на родителите за ползата от доброто възпитания и обучение на децата“, споделя Тодорова.
С учениците, застрашени от отпадане, също са проведени такива разговори с цел мотивация и създаване на интерес към образованието. За тези от тях, за които българският не е майчин език, са осигурени допълнителни уроци по български и математика. Също така в 2 училища и 3 детски градини е подсигурено оборудване и обзавеждане, което цели подобряване на средата в образователните институции.
На последно място, но не по важност, неправителствена организация се включва активно в дейности, свързани с предоставянето на социално-здравна услуга за възрастни хора и за хора в неравностойно положение. Дейностите включват превенция, ранна диагностика и профилактика на обществено значими заболявания в уязвимите групи.
Бяха обхванати повече от 500 лица.“
Трудности и европейски принос
По думите на Тодорова в периода на провеждане на проекта (бел. р – август 2021 г. до юни 2023 г.) динамиката на пазара на труда е голяма и от времето на подаване на проектното предложение до времето на реализация се променят доста неща. Някои от партньорите по проекта също са сменени заради различните нужди по отношение на работната ръка. Освен това
При работа с маргинализирани групи и хора в неравностойно положение има специфика и динамика, която трябва да бъде отчетена.“
Тя е свързана главно със стереотипите на обществото към тези хора, допълва Тодорова.
Като нещо, което трябва да се промени при процедурите за финансиране на такива проекти с евросредства, експертът споделя, че трябва да има по-голяма гъвкавост към промяна на дейности и замяната им с други заради динамиката на икономическата обстановка и пазара на труда.
Общият бюджет на „Заедно за добрата промяна - интегриран подход за социално-икономическа интеграция в Община Перник“ е в размер на над 810 хил. евро, като европейският принос е малко над 689 хил. евро. Проектът е финансиран по линия на ОП „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г. и ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г. чрез Европейски социален фонд.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.