САЩ може да финансират и малки модулни реактори в България
Агенцията за търговия и развитие вече е финансирала в Румъния подобен проект за замяна на въглищни централи

© ECONOMIC.BG / БТА
България проучва варианти за разработване на малки модулни реактори, допълващи енергийни мощности и допринасящи за гъвкавостта на енергийната система. Служебното правителство дори вече води такива разговори по темата с Агенцията за търговия и развитие на САЩ (USTDA), стана ясно от думите на служебния енергиен министър Владимир Малинов.
Той се е срещнал с енергийния секретар на САЩ Дженифър Гранхолм и помощник-секретаря по енергетиката и международните въпроси Андрю Лайт. Разговорите са се провели в румънската столица Букурещ в рамките на петата министерска среща в рамките на Партньорството за трансатлантическо сътрудничество в областта на енергетиката и климата (P-TECC).
SMR в България
За нас е важно да се запознаем с всички потенциални технологии в тази област, за да изберем тази, която отговаря на нашите потребности. Водим разговори за сътрудничество по темата за малките модулни реактори и с Агенцията за търговия и развитие на САЩ“, допълни енергийният министър.
USTDA финансира няколко енергийни проекта у нас – преди дни тя подписа договор с "Електроенергийния системен оператор" (ЕСО) за предпроектното проучване за изграждане на нов енергиен коридор Изток – Запад, който има за цел да увеличи трансграничния капацитет на границите на България с Румъния, Гърция, Турция и Северна Македония. Водят се разговори и за финансиране за предпроектното проучване на пилотния проект за производство на водород в газохранилището „Чирен“.
Подобен проект за малки модулни реактори USTDA финансира и в Румъния. Агенцията отпусна безвъзмездна помощ на румънската Nuclearelectrica в началото на 2021 г. за провеждане на проучвания за идентифициране и оценка на няколко обекта в Румъния, включително места, където съществуващите въглищни електроцентрали могат да бъдат заменени със SMR централи. След това беше избрана базираната в САЩ NuScale Power за доставчик на технологията SMR в северната ни съседка. USTDA, в сътрудничество с други американски агенции, впоследствие възложи проучване за предварителни инженерни дейности (FEED), за да постави пътна карта за изпълнение на проекта. След посещението си в България преди дни директорът на Агенцията Ено Т. Ебонг беше и в Румъния, отново по темата SMR.
Важно сътрудничество
Малинов беше категоричен пред американските колеги, че реализацията на съвместните проекти за българската и американската страна в областта на ядрената енергетика е от ключово значение за гарантиране на енергийната сигурност в региона“.
Министър Малинов запозна енергийния министър на САЩ Дженифър Гранхолм с постигнатия напредък по диверсификация на енергийния отрасъл в България. Той акцентира върху ползите от сътрудничеството между двете страни при внедряването на алтернативното ядрено гориво, произведено от американската компания Уестингхаус, в 5-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“.
За първи път в 50-годишната си история българската ядрена централа работи с алтернативно гориво, което допринася за нашата енергийна сигурност“, подчерта той.
Отбелязано бе и стратегическото значение на инициативата за Вертикален газов коридор, подкрепена от САЩ, която ще осигури достъп до алтернативни доставки на втечнен природен газ за региона на Югоизточна Европа.
Продължават и срещите между експерти от САЩ и България в рамките на Управляващия комитет по Междуправителственото споразумение между България и САЩ за сътрудничество по проекта за изграждане на нова ядрена мощност на площадката на АЕЦ „Козлодуй“, които от МЕ определят като ползотворни.
Разчитаме в най-кратки срокове да напреднат разговорите относно финансирането на проекта за нова ядрена мощност от ЕКСИМ Банк, както и създаването на консорциум между американската компания „Уестингхаус“ и южнокорейската „Хюндай Инженеринг и Кънстръкшън“, акцентира Малинов.
По-късно министър Владимир Малинов разговаря и с комисаря по енергетиката в Европейската комисия Кадри Симсон. Двамата обсъдиха функционирането на единния европейски пазар като гарант и необходимо условие за сигурност на доставките и предвидимост на цените за крайните потребители.