САЩ обсъждат оставката на Кристалина Георгиева
Българката отново отрече обвиненията срещу себе си и заяви, че е разбрана погрешно

© ECONOMIC.BG / БТА
Американското финансово министерство обсъжда дали САЩ – най-големият акционер в Международния валутен фонд – трябва да поиска от управляващия директор на институцията Кристалина Георгиева да подаде оставка. Причината е етичният скандал, който се заформи около българката във връзка с обвиненията за натиск върху екипа на класацията Doing Business в полза на Китай.
Междувременно МВФ започна преглед на разследването срещу Георгиева от страна на адвокатската кантора WilmerHale, което установи, че като директор на Световната банка тя е прилагала "неправомерен натиск" върху служителите на институцията и в доклада за 2018 г. азиатската държава е избутана нагоре в класацията с осем места. В понеделник МВФ проведе разговор с кантората, а в сряда – и със самата Георгиева.
Тя обясни пред Борда, че адвокатската кантора погрешно е характеризирала действията ѝ. В подробно изявление до изпълнителния съвет на МВФ, копие от което е видяно от Reuters, българката отхвърля заключението на WilmerHale, че тя и други висши служители на Световната банка са притискали персонала да променя данните в полза на Китай. Тя посочва, че е получила уверение от кантората, че тя не е субект на разследването.
24-членният борд „остава ангажиран със задълбочен, обективен и навременен преглед и очаква скоро да се срещне отново за по-нататъшно обсъждане“, се казва в изявление на МВФ.
Хората, които говориха пред Bloomberg News за позицията на САЩ, отказаха да бъдат идентифицирани. Позицията на Вашингтон е ключова по въпроса, тъй като той има най-голям дял от правото на глас на фонда – 16.5%.
В момента тече преглед с борда на МВФ и Министерството на финансите на САЩ настоява за задълбочено и справедливо отчитане на всички факти“, каза говорителят на ведомството Александра ЛаМана пред Bloomberg. „Нашата основна отговорност е да поддържаме почтеността на международните финансови институции“.
Заседанието на изпълнителния съвет на МВФ е продължило около пет часа и органът трябва да се събере отново в петък, когато изпълнителните директори може да стигнат до обща позиция.
Междувременно според анонимни източници някои служители на Фонда, чийто общ състав е около 2700 души, са загубили доверие в Георгиева.
Годишните срещи на МВФ и Световната банка, които ще се проведат следващата седмица за първи път от началото на пандемията, обикновено са място за представяне на най-добрите изследвания и нови инициативи от институциите в системата Бретън Уудс. Но тази година служителите от техните редици се разсейват от скандала, свързан с доклада на Световната банка и въпросите за бъдещето на Георгиева.