САЩ притискат Венецуела за петрол
Вашингтон предлага смекчаване на санкциите срещу част от износа на социалистическата държава

© ECONOMIC.BG / БТА
Служители от администрацията на Джо Байдън са поискали от Венецуела да доставя за Съединените щати част от петрола си, в замяна на облекчаване на американските санкции. Това са казали източници на Reuters, запознати с преговорите.
Президентът Байдън вчера обяви, че забранява вносът на руски петрол и газ и сега дипломатите работят за намиране на енергийни доставки от други места по света, които да компенсират намалените доставки от Русия.
Официални лица са се срещнали с президента на Венецуела Николас Мадуро в Каракас за първите двустранни преговори от години.
Венецуелският петролен сектор е под американски санкции от 2019 г. и страната би могла да пренасочи част от петрола си към Америка, ако тези ограничения бъдат премахнати.
Американските официални лица са дали ясно да се разбере, че техният приоритет е да осигурят доставки за Съединените щати, казаха източниците на Reuters. Длъжностните лица са казали на венецуелските си колеги, че всяко облекчаване на санкциите ще зависи от готовността на Венецуела да доставя петрол директно до Съединените щати.
Преди ситуацията около Русия САЩ не са поставяли условия относно конкретната дестинация на товарите, разрешени при освобождаване от санкции.
Държавният департамент и Държавната енергийна компания на Венецуела (PDVSA) не са отговорили веднага на исканията за коментар от Reuters.
Chevron Corp., последният американски производител на петрол, който все още работи във Венецуела, може да бъде първият бенефициент, ако бъде постигната сделка с администрацията на Мадуро. На Chevron е забранено да доставя венецуелски петрол от съвместните си предприятия от 2020 г. и настоява за отмяна на забраната
Говорител на компанията отказа да коментира дискусиите. Chevron работи „в съответствие с настоящата рамка за санкции, предоставена от Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ“, казаха от там.
Базираната в Калифорния компания има специален лиценз, който ѝ позволява да поддържа присъствие на ниско ниво в страната, само за да гарантира поддръжката и безопасността на своите съоръжения.
Тъй като този лиценз изтича през юни, Chevron поиска разрешение от Министерството на финансите да търгува с венецуелски петрол. Chevron иска преразглеждане на разрешителното, за да може да възстанови стотици милиони долари неплатен дълг и закъснели дивиденти от съвместните си предприятия с PDVSA.
Ако Вашингтон реши да облекчи санкциите, компанията може да бъде в състояние да възстанови частично производството във Венецуела и да възобнови износа за своите и други рафинерии в САЩ. А така частично да компенсира загубените руски барели. От Chevron не са коментирали.
В преговорите през уикенда е бил постигнат малък напредък, докато Вашингтон се опитва да прецени перспективите за откъсване на Мадуро от съюза му с руския президент Владимир Путин. Но страните са се съгласили за по-нататъшни преговори.
Вашингтон настоява за свободни и честни президентски избори и за освобождаването на американците, затворени във Венецуела, докато Мадуро иска отмяна на санкциите.
Но най-належащата тема е била енергията. Страните са обсъдили връщането на венецуелския петрол на пазари, засегнати от прекъсванията на руските доставки, и решение за временен достъп на PDVSA до международни банкови преводи, според източниците на Reuters.
Срещата предизвика остри реакции в Капитолия, където сенаторът от Ню Джърси Робърт Менендес и други американски законодатели разкритикуваха придаването на такава важност на Мадуро, който е под американски санкции заради нарушения на правата на човека.
Ангажиментът на Съединените щати идва, когато финансовата спасителна линия за Венецуела от Русия вече не действа заради санкциите срещу Москва. Средствата на Венецуела, държани в руски банки, включени в черния списък на Вашингтон, са замразени.
Цените на петрола се покачиха с 5% и с още 2% в сряда до 128 долара за барел. През 2021 г. вносът на руски петрол в САЩ е бил около 670 000 барела на ден. Великобритания заяви, че постепенно също ще прекрати руския внос до края на годината.
Добивът на петрол във Венецуела миналата година възлиза средно на 636 000 барела на ден. Длъжностните лица заявиха, че производството и износа могат да се увеличат, но анализаторите смятат, че има малко място за по-нататъшни увеличения без масивни нови разходи.
Въпреки това, много рафинерии в Персийския залив, които внасяха руски барели, потенциално имат капацитет да възобновят преработката на венецуелския тежък петрол и гориво.