Само в Кипър има повече официални празници от България
Почивните дни са част от дебата за конкурентоспособността на икономиките в Европа – най-богатите имат най-малко празници

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Във Франция избухна дебат относно това дали населението на страната работи достатъчно усилено. Той се появи в публичното пространство, след като премиерът Франсоа Байру предложи да се премахнат два официални празника, за да се стимулира икономиката.
Цялата нация трябва да работи повече, за да произвежда и цялостната активност на страната да бъде по-значима през цялата година, така че положението на Франция да се подобри“, каза Байру на пресконференция на 15 юли. „Затова предлагам да се премахнат два официални празника за цялата страна.“
Премиерът предложи да отпадне Великденския понеделник, тъй като той „няма религиозно значение“ по отношение на Великден, и 8 май, който отбелязва края на Втората световна война в Европа.
Предложението предизвика дискусия във френските медии и сред потребителите в социалните мрежи за това как страната се сравнява със съседите си по отношение на официалните празници, дали французите наистина работят по-малко от другите европейци и дали премахването на официалните празници наистина би помогнало на болната икономика на Франция.
Френският национален институт по статистика и икономически изследвания обаче прогнозира тласък от 0.06% за икономиката, ако планът на премиера бъде осъществен.
Официални данни от Европейските служби по заетостта (EURES) разкриват колко официални празници имат хората в държавите членки на Европейския съюз, Норвегия, Исландия и Швейцария. Euronews също така проучи информация от правителството на Обединеното кралство.
При сравняване на тези числа, Кипър е явният победител по брой официални празници, класирайки се на върха с 15 дни. След него са България, Хърватия, Исландия, Малта и Испания, които се състезават за второ място с 14.
В другия край на спектъра виждаме Германия, Дания и Нидерландия само с девет официални празници. Когато обаче Обединеното кралство е разделено на съставните си страни, Англия и Уелс са на дъното с осем дни. Шотландия има девет, а Северна Ирландия – десет.
Сравнението означава, че с 11 официални празници Франция се нарежда сравнително средно сред европейските страни в момента, наред с Гърция, Унгария, Люксембург, Словения и Швеция. Премахването на два дни обаче би я класирало сред най-ниско класираните.
Празниците могат да варират
Въпреки това, както е типично за Европа, има различни ограничения и изключения относно броя на празниците, които някои страни имат.
Например, много страни съдържат региони с различен брой официални празници в сравнение с националния брой. Такъв е случаят в Швейцария, където различните кантони имат различни национални празници, които могат да достигнат до 15.
Френските региони Елзас и Мозел също получават два допълнителни дни в сравнение с останалата част от страната, а португалските острови Мадейра и Азорските острови имат повече почивни дни от континенталната част.
Понякога броят на официалните празници в европейските страни може да варира в зависимост от годината, а някои имат половин почивен ден за някои официални празници. Такъв е случаят например в Исландия, която брои Бъдни вечер и Нова година за официални празници след обяд.
Освен това, макар че Euronews не е отчел в класацията си официалните празници, които постоянно се падат в неделя, като например Великден, понякога начинът, по който падат уикендите, влияе върху броя на почивните дни, които получава дадена страна.
Например, Франция и други страни на практика губят почивен ден, ако той се падне през уикенда, докато страни, като Обединеното кралство и България, предоставят „заместващи дни“ в този случай. На практика това означава, че работниците ще имат почивен ден в понеделник или вторник, ако официален празник се падне в събота или неделя.
Отменяни ли са национални празници досега?
Предложението на Байру за премахване на два официални празника не е без прецедент в Европа и това може да даде известна представа дали планът му би се изплатил.
Съвсем наскоро, през юни, словашкото правителство реши да спре да дава 17 ноември (Ден на борбата за свобода и демокрация) като почивен ден, като част от по-широка фискална стратегия, не твърде различна от френските предложения. Денят обаче все още е официално признат.
През 2023 г. Дания отмени своя Велик ден за молитва, честван в четвъртия петък след Великден, за да се опита да увеличи производителността на труда и разходите за отбрана. Въпреки че оценките на Международния валутен фонд (МВФ) сочат, че това е увеличило брутния вътрешен продукт (БВП) на страната само с 0.01 – 0.06%.
През 2012 г. португалското правителство обяви, че ще премахне четири официални празника през следващата година като част от мерките за строги икономии, настъпили в резултат на финансовата криза: Денят на Вси светии на 1 ноември; Корпус Кристи, 60 дни след Великден; Денят на републиката на 5 октомври; и Денят на възстановяването на независимостта на 1 декември, отбелязващ независимостта на Португалия от испанското управление.
Планът беше празниците да бъдат спрени за пет години, като тези с религиозно значение бяха договорени с Ватикана. През 2016 г. обаче новоизбраното социалистическо правителство възстанови и четирите празника предсрочно, отменяйки една изключително непопулярна мярка.
Не става въпрос само за официални празници
Официалните празници, разбира се, са само един от показателите за това колко време работниците в една европейска държава почиват.
През март Europe in Motion съобщи, че Андора, Малта и Албания са страните, предлагащи най-много законоустановен годишен отпуск на континента, като Франция също е в горната половина.
От друга страна, България предоставя най-много отпуск по майчинство в Европа, а българските ученици от началното училище получават най-много летни ваканции – 15 седмици – в сравнение със съседите си.