САЩ официално се оттегля от Парижкото споразумение за климата
Президентът Тръмп обяви, че ще стартира преговори за повторно влизане при по-изгодни условия

~ 2 мин.
Американският президент Доналд Тръмп спази предизборното си обещание и официално обяви изтеглянето на САЩ от Парижкото споразумение за климата. Страната обаче планира да започне преговори по повторно влизане, но след договаряне на „по-справедливи условия“, съобщава CNBC.
"За да изпълня дълга си за защита на Америка и гражданите ѝ обявявам, че САЩ ще се оттеглят от Парижкото споразумение за климата, но ще започна преговори за повторно влизане в Парижкия договор или за изцяло нова сделка при условия, които са справедливи за Съединените щати, нейните предприятия, работници, граждани, данъкоплатци“, каза Тръмп в речта си.
Решението поставя най-голямата икономика в света в опозиция на почти всички други държави. Глобалното споразумение за борба с вредното човешко въздействие върху климата бе подписано през декември 2015 г. от 195 държави по света с изключение на Никарагуа и Сирия.
Според Тръмп и неговите поддръжници Парижкото споразумение е „лоша сделка“ за САЩ. Основното им становище е, че договорът принуждава страната да прави незабавни жертви, които са вредни за икономиката, докато Китай например може да отложи действията си във времето.
Според информация на Белия дом, САЩ вече е успяла да редуцира емсиите въглероден диоксид и в тази връзка няма нужда от Парижкото споразумение, което да ги намалява още повече. От администрацията на Тръмп смятат, че сделката от времето на Барак Обама е договорена зле и това води до преследването на нереалистични цели.
Споразумението се подготвяше години наред, докато не бе официално подписано в края на 2015 г. Целта на договора е да предотврати покачването на глобалните температури с повече от 2 градуса по Целзий над прединдустриалните нива. Според документа, всяка страна трябва да създаде национален план за намаляване на парниковите емисии с цел да се смекчат последствията от глобалното затопляне.
Споразумението бе подписано от САЩ по времето на втория мандат на Барак Обама. Тогава администрацията пое ангажимент да намали вредните емисии с 26 до 28% под нивата от 2005 г. Това трябваше да се случи до края на 2025 г.
САЩ пое и ангажимент да създаде фонд за подпомагане на развиващите се страните, така че и те да постигнат своите обещания по споразумението. Фондът е в размер на 3 млрд. долара.
Според доклада обаче технически САЩ не може да излезе от споразумението преди ноември 2019 г.. В добавка на това страната е длъжна да даде и едногодишно предизвестие. Това означава, че оттеглянето може да влезе в сила най-рано 2020 г. Все пак съществуват правни вратички и механизми, които биха ускорили процеса.