Сателитът, измерващ нивата на емитирания метан, изчезна в Космоса
Целта му бе да събира данни за 5 години за източниците на метан

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Снимката е илюстративна.
Сателит на стойност 88 млн. долара, предназначен да открива емитирания от производството на нефт и газ метан, е изгубен в Космоса, което е сериозен удар за усилията в борбата с климатичните промени, пише BBC.
Сателитът MethaneSat, подкрепен от Google и милиардера Джеф Безос, бе изстрелян едва миналата година с ракета на компанията SpaceX на Илон Мъск.
Целта му беше да събира данни в продължение на пет години за източниците на този мощен парников газ, който е отговорен за почти една трета от човешкия принос към глобалното затопляне, с цел да помогне за ограничаване на най-сериозните замърсители.
Организацията Environment Defense Fund (EDF), неправителствената организация, която ръководи проекта, съобщи, че връзката със сателита е била изгубена преди десет дни и в момента се провежда разследване за причините.
Най-мощният парников газ
Метанът е най-мощният от парниковите газове. Макар че не се задържа толкова дълго в атмосферата, колкото въглеродният диоксид, той е 28 пъти по-силен в 100-годишен период.
Въпреки международното споразумение за намаляване на нивата на метан с 30% до 2030 г., според Европейската космическа агенция нивата на газта продължават да нарастват всяка година и е малко вероятно целта да бъде постигната.
Основните източници на метан са производството на нефт и газ, селското стопанство и разграждането на храни в сметищата.
За сателита MethaneSat
Много от настоящите сателити, които го следят, се управляват от частни организации, което ограничава прозрачността кои са най-големите замърсители.
MethaneSat бе разработван в продължение на години от EDF и след изстрелването си направи голяма част от данните си публично достъпни, позволявайки анализ и контрол от страна на правителства и учени.
Проектът бе подкрепен от консорциум от технологични гиганти, включително Google и Джеф Безос, които заедно вложиха 88 млн. долара.
Инструментите на борда на сателита са едни от най-чувствителните в света, способни да засичат не само големи, но и по-малки и разпръснати източници на метан, включително т.нар. „супер-емитери“.
Повишената чувствителност е важна за засичането на емисии от селското стопанство, които често са по-разпръснати в сравнение с тези от петролната и газовата индустрия.
Вероятно невъзстановим
Google заяви при старта на проекта, че се надява той да „запълни празнините между съществуващите инструменти“.
Компанията използваше инструментите си за изкуствен интелект, за да обработва данните и да създава глобална карта на емисиите на метан.
Но след само година в орбита – от планирани пет – комуникацията със сателита беше изгубена.
Екипът на EDF подозира, че сателитът е изгубил захранване и заяви в изявление, че „вероятно е невъзстановим“.
Те добавят, че част от софтуера може да бъде използвана отново, но е прекалено рано да се каже дали ще бъде изстрелян нов сателит.
„За да решим климатичното предизвикателство, са нужни смели действия и поемане на риск – този сателит беше на предната линия на науката, технологиите и застъпничеството“, гласи още изявлението.
Един от другите основни публично достъпни източници на данни за метан е платформата CarbonMapper. Един от нейните източници е инструментът TROPOMI на борда на сателита Sentinel-5P на Европейската космическа агенция. Въпреки че все още предава данни, първоначалната му седемгодишна програма трябваше да приключи през октомври.
Не е ясно колко дълго ще продължи да работи, което допълнително ограничава глобалните усилия за проследяване на този парников газ.