БАН ще участва и в анализирането на природата в България
Съвет на учените ще помага на министъра на околната среда и водите в политиките му на управление

Министерството на околната среда и водите създава Съвет на
учените, чиято цел, поне на хартия, е да помага на ресорния министър в политиката му на управление. В новосформирания орган ще влязат 26 представители на научната общност и академичните среди от цялата страна - ръководители на звена от акредитирани висши училища и разбира се оот Българската академия на науките (БАН).
"Ще търся баланса между опазването на околната среда и икономическото развитие", подчерта министър Димов на учредителното събрание на Съвета днес. Той каза още, че се надява на помощ от местната власт при решаването на проблема с чистотата на въздуха. Според Димов ако от измервателните станциите данните имат 30% грешка, това показва, че дори не можем да имаме индикативна функция. Според него това е задача, която трябва да намери решението си от научен потенциал.
Съветът ще заседава по актуални теми от национално и регионално значение, по които ще предлага становища и анализи "с цел взимане на информирани управленски решения и повишаване на обществената информираност за научните аспекти на всеки отделен казус, свързан с опазването на околната среда". Съветът е определен като независим консултативен орган и се създава с идеята да подпомага министъра на околната среда и водите в провеждането на държавната политика по управление и опазване на околната среда.
Освен щатните учени, в отделните заседания ще бъдат включвани и представители на ръководените от тях научни екипи, притежаващи експертиза по конкретна тема. Според министъра така ще бъдат вложени потенциалът и компетенциите на най-голям брой представители на научната общност в България.
Решението за сформиране на Съвет на учените към министъра на околната среда и водите се основава на разбирането, че е необходимо да се засилят значително връзките на науката с държавните органи и обществото като цяло, за да бъдат изпълнени целите от управленската програма на правителството по приоритет „Устойчива политика за здравословна околна среда, пише в съобщението на ведомството.
Основен критерий при избора на акредитираните висши училища,
представени в Съвета, е рейтинговата система за университетите в България,
според която висшите училища са класирани по професионалните направления,
приложими в сферата на околната среда.
Припомняме и последните събития, при които около българските учени се появиха много спекулации относно начина им на работа и предлаганите от тях становища. От БАН изготвиха анализ за възможното бъдеще на проекта АЕЦ "Белене". В медиите изтече предварителен доклад на БАН преди официалният да бъде представен. Дни по-късно учените показа техния т. нар. официален анализ на ядрения проект. Цифрите в двата се различаваха, заключенията също. Стотици експерти и граждани критикуваха работата на учените, която според някои обслужваше интересите на държавата или на хора, близки до нея. Сега учени ще дават съвети и за природата, които се надяваме да бъдат както в нейна полза, така и на обществото.