Съветът за сигурност на ООН трябва да приеме нови членове
Необходимо е държавите да си сътрудничат в името на успешната глобална политика

Съветът за сигурност на ООН трябва да приеме нови членове, в противен случай ще загуби тежестта си, а неговото върховенство може да бъде оспорвано на международната сцена. Това заяви пред английския вестник Guardian бившият генерален секретар на организацията Кофи Анан.
Ганайският дипломат препоръча Русия, САЩ, Китай, Франция и Великобритания да използват 70-годишнината на ООН като повод за модернизация на глобалното тяло за сигурност, като включи в постоянно действащия орган на организацията сили като Германия и Индия.
„Аз твърдо вярвам, че Съветът трябва да бъде реформиран: не може да продължава така, както досега. Светът се е променил и ООН трябва да се промени и адаптира. Ако не го направим, рискуваме ситуация, в която върховенството на Съвета може да бъде оспорено от някои от новите бързоразвиващи се страни“, коментира Анан, който заемаше поста на генерален секретар в периода 1997-2006 г.
„Мисля, че тези, които са в привилегировано положение, трябва да помислят и да решат каква част от властта си са готови да отстъпят, за да направят участието на новодошлите смислено. Ако го направят, ще получат сътрудничество, ако не направят, рискуваме конфронтация“, увери дипломатът.
Сегашната система, по която работи Съветът за сигурност на ООН, позволява на 5 държави (САЩ, Китай, Русия, Франция и Великобритания) да упражняват право на вето и е широко критикувана като анахронизъм, който възпрепятства воденето на ефективна глобална политика.
Сред отдавнашните привърженици на реформата в ключовия орган на международната организация са Индия, Германия, Япония и Южна Африка, като всяка от тях настоява за постоянно място в Съвета за сигурност.
Анан сравни положението с неотдавнашния провал на САЩ да изпълнят дълго планираните реформи в Международния валутен фонд, което бе отстро критикувано от страни като Китай.
„Видяхме пример във финансовата сфера, където имаше съпротива срещу реформата в МВФ. Китайското правителство в момента работи върху собствена институция, която да изпълнява подобни функции (Азиатската банка за инфраструктурни инвестиции, бел. ред.). Рискуваме същото да се случи и със Съвета“, загрижено отбеляза Анан.