12 сгради, които предизвикват гравитацията
Те са дръзки и красиви

Ако има едно базово изискване в архитектурата, то е със сигурност е построеното да остане в изправено положение. Забравете всяка естетическа цел, архитектите биха били без работа, ако сградите им не успяват да изпълнят това условие, пише Architectural Digest.
И все пак някои архитекти дръзват да предизвикат универсалния закон на Нютон за гравитацията. Те проектират сгради, които не само изглежда, че се противопоставят на логиката, но и са красиви.
Вижте 12 сгради, които сякаш предизвикват гравитацията:
1. Hypo Alpe-Adria Bank, Удине, Италия
Проектът е на архитектурна фирма Morphosis Architects. Архитектите са наклонили цялата сграда с 14 градуса на юг, така че горните етажи естествено да засенчат долните, като по този начин се пести енергия.
2. Къщи-кубове – Ротердам, Холандия
Архитект Пиет Блом е автор на проекта. Дизайнът на 38-те жилища има за цел да оптимизира пространството.
3. Слънчева пещ Odeillo – Франция
Тя се намира в пиринейския регион Font-Romeu-Odeillo-Via и е най-голямата слънчева пещ в света. Местоположението е избрано поради продължителността (повече от 2500 часа годишно) и качеството на слънчевата светлина, която достига до района.
4. Балансираща плевня – Торингтън, Англия
Автор на проекта е студи MVRDV. Единият край на този дом е на нивото на земята. Другият обаче виси, сякаш е на височината на дърветата, което се случва без изкачване нас стълби.
5. MARTa Herford - Херфорд, Германия
Музеят на изкуството в Херфорд е дело на прочутия Франк Гери и на Хартвиг Рулкотер. А на входа му има и статуя на Тупак Шакур.
6. Танцуващата къща – Прага, Чехия
И този шедьовъре дело на Франк Гери, а проектът е вдъхновен от Фред Астер и Джинджър Роджърс.
7. NORD/LB Bank – Хановер, Германия
Проектът е на архитектурна фирма Behnisch, Behnisch & Partner. Банката е инвестирала в колекция от произведения на изкуството, включваща около 3000 творби на поклонниците като Георг Базелиц, Герхард Рихтер, Сол ЛеУит, Джеф Коунс и Джанис Кунелис. Произведенията са изложени в няколко фирмени сгради.
8. Учебен корпус на Техническия университет в Нанянг, Сингапур
Проектът е на Heatherwick Studio, а дизайнът цели да преосмисли начина, по които се изграждат академични сгради, като позволява на студентите и преподавателите да взаимодействат по-лесно в открита среда.
9. One Central Park – Сидни, Австралия
Архитектът на този шедьовър е Жан Нувел. С комбинация от различни растения и цветя на екстериора, достигащи почти 165 фута височина, вертикалната висяща градина на сградата е най-високата в света.
10. Ragnarock – Роскилде, Дания
Автори на този проект са студиата MVRDV и COBE. Град Роскилде е пълен със стари фабрики за цимент, което прави дизайна на музея "Рагнарок", посветен на рок музиката, още по-вълнуващ.
11. Solo House – област Матараня, Испания
Студио Takei Nabeshima Architects е проектирало тази къща с форма на обърната пирамида като идеята е за вграждането на модерна архитектура в природата.
12. Център Гайдар Алиев – Баку, Азербайджан
Гранд дамата на архитектурата Заха Хадид е автор на проекта за културния център, носещ името на бившия президент на Азербайджан. Сградата спечели награда за дизайн на годината за 2014 г.