Шефът на Novo Nordisk е най-добрият изпълнителен директор в света
Класацията е на Harvard Business Review

© ECONOMIC.BG / Novo Nordisk
Ларс Рибен Сьоренсен - президент и главен изпълнителен директор на фармацевтичния гигант Novo Nordisk, е най-добрият изпълнителен директор в света. Той оглави класацията на американското списание Harvard Business Review за най-добри ръководители на най-големите публични компании в света. На второ място е председателят на борда ни директорите на Cisco Systems Джон Чембърс. Трети е Пабло Исла от текстилния гигант Inditex Group.
На четвърто място се нарежда Елмар Дагенхарт от автомобилния концерн Continental. Първата петица оформя CEO-то на британския комуникационен холдинг WPP Мартин Соръл.
От шесто до десето място класацията изглежда по следния начин:
6. Стивън Лучо от Seagate Technology;
7. Йон Фредрик Баксаас от Telenor;
8. Джордж Скангос от Biogen;
9. Майкъл Улф от Swedebank;
10. Фуджио Митарай от Canon.
При съставянето на списъка анализаторите на Harvard Business Review са взели под внимание компаниите, които в края на 2014 г. са влезли в S&P Global 1200 — индекс, обхващаш 70% от капитализацията на световния фондов пазар и включващ компании от Северна Америка, Европа, Азия, Латинска Америка и Австралия, пише БГНЕС.
Включени са изпълнителните директори, които са оглавявали тези компании към 30 април 2015 г. и са заемали този пост не по-малко от 2 години. На изискванията са отговаряли 907 изпълнителни директори от 896 компании, някои от тях имат по няколко ръководители. Те са представители на 46 националности и ръководят бизнеси в 30 страни.
В топ 100 има 41 американци, по 9 британци и французи, 8 германци, по 4-ма японци и шведи, по 3-ма белгийци и испанци, а също така има австралийци, австрийци, бразилци, аржентинци, италианци, холандци, норвежци, датчани, представители на Хонконг и Тайван.
Повечето идват от компании, произвеждащи стоки за широко потребление, здравеопазването и финансовия сектор. Най-малко представители в класацията има транспортният бизнес и енергетиката.
Едва 26% от мениджърите в Топ 100 са завършили бизнес образование. Средната възраст, на която те са заемали високия пост, е била 45 години и са оставали на него за по 16 години. 19% са основатели на компаниите, които оглавяват. 86% са достигнали до своя пост постепенно, изминавайки дълъг професионален път.
В класацията има само две жени, които не попадат в първата десетка.
Изследователите обръщат особено внимание на факта, че извън списъка (на 101-во място) е останал легендарният Уорън Бъфет, оглавяващ Berkshire Hathaway. Според тях, ако единственият критерий беше общата печалба на акционерите, то тогава той нямаше да има конкуренция. Една от особеностите на тази класация е, че тя взима под внимание такива фактори като екологична, корпоративна и социална отговорност. А според тези критерии Бъфет е далеч назад в подреждането.