Губернатор с „яростен“ ход срещу федералната политика за интернет неутралност в САЩ
Губернаторът на Калифорния подписа законопроект за възстановяване на мрежовата неутралност
~ 2 мин.
Калифорнийският губернатор Джери Браун е подписал законопроект за възстановяване на интернет неутралността, чието сваляне бе обявено от Федералната комисия по комуникациите в края на 2017 г. С тази си стъпка той заема още по-явна и активна позиция срещу решение на администрацията на Доналд Тръмп.
Мрежовата неутралност бе въведена през 2015 г. с идеята да постави всички участници на онлайн пазара в равни условия. Тъй наречените „правила на Обама“ забраниха на доставчиците на интернет трафик срещу допълнително заплащане да манипулират скоростта на пренос на данни, с което на практика може да се помага на едни играчи на пазара и да се ощетяват други. Две години по-късно обаче бе решено тези мерки да се отменят и през юни 2018 г. интернет неутралността официално отпадна.
Представители и на технологичния сектор, и на обществото се надигнаха срещу отмяната на „правилата на Обама“. През август 22 щата в страната официално поискаха от Апелативния съд да ги възстанови. Сега идва и новината за това, че Браун е сложил одобрително подписа си върху законопроект, целящ връщането на мрежовата неутралност.
Министерството на правосъдието в САЩ побърза да предприеме ответни действия в районния съд в Сакраменто, за да блокира неделната законодателна инициатива. „Според Конституцията щатите не регулират междущатската търговия – федералното правителство го прави“, изтъква правосъдният министър Джеф Сешън в изявление, цитирано от Reuters. По негови думи за пореден път калифорнийските власти са предприели „екстремни и незаконни норми, в опит да осуетят федералната политика“.
Последователните действия на Калифорния в бяха коментирани по-рано и от Ажит Пай, председателят на Комисията по комуникации, протежиран за поста от Доналд Тръмп. Миналия месец той определи действията на щата като „най-яростен пример“ за решимостта на местните власти да се противопоставят а федералните политики.