Ще пострада ли руският износ на диаманти от западните санкции?
Русия е най-големият износител на диаманти в света, като годишно търговията достига 4 млрд. долара

Снимка: Unsplash
Обединеното кралство обяви забрана за внос на руски диаманти, тъй като затяга санкциите заради войната на Русия в Украйна. Страните от Г-7 също искат да могат да проследят произхода на скъпоценните камъни, за да блокират руския износ, докато се опитват да ограничат паричните потоци в руския военен сандък, предава BBC. Но колко ефективни ще бъдат тези схеми и може ли да има непредвидени последици?
Колко важен е руският износ на диаманти?
Търговията с диаманти на Русия е стойност около 4 млрд. долара годишно и представлява малка част от общия износ. Преди нахлуването в Украйна общият износ на страната е достигнал 489.8 милиарда долара през 2021 г., според централната банка, като петролът и газът съставляват 240.7 милиарда долара от тях. Въпреки това Русия е най-големият износител на диаманти в света по обем, следвана от африканските страни.
Държавна компания, наречена Alrosa, доминира руския добив на диаманти - и тя доби почти една трета от диамантите в света през 2021 г. Печалбите от Alrosa наистина се вливат във военния сандък на Кремъл, според Ханс Меркет, изследовател от Международната информационна служба за мира, но те далеч не са толкова важни, колкото петрола и газа.
Защо Г-7 иска да следи руски диаманти?
Западните страни искат да прекъснат този поток от приходи като част от усилията си да възпрепятстват войната на Русия. Световната търговия с диаманти обаче е сложна и липсва прозрачност. Диамантите могат да сменят собственика си 20 до 30 пъти между мината и пазара, казва Меркет.
Обикновено скъпоценните камъни преминават през основните глобални центрове на Антверпен, Дубай, Мумбай и Рамат Ган, който е близо до Тел Авив. Търговците класифицират камъните по карат (тегло), цвят, чистота и шлифовка - като различни търговци търсят различни атрибути. След това те вземат останалите скъпоценни камъни, смесват ги и ги продават - и процесът се повтаря.
Търговците и фирмите ревниво пазят откъде извличат своите диаманти - това е техният „таен коз“, според Тобиас Корминд, управляващ директор на онлайн бижутерията 77 Diamonds. Но големите играчи в индустрията биха могли да ограничат търговията с руски диаманти, ако се обединят, каза той.
Как може да се ограничи потокът от руски диаманти?
САЩ вече въведоха санкции, за да се опитат да забранят износа на руски диаманти. Тук обаче има „огромна вратичка“, казва Корминд. Ограниченията важат за необработените диаманти – но след като са шлифовани и полирани, страната на произход вече няма значение.
Хората в страните от Г-7 купуват около 70% от диамантите в света - така че забраната на Г-7 може да има ефект, ако диамантите могат да бъдат проследени, каза Меркет. Въпреки това забраната на Г-7 би означавала, че диамантите вероятно ще потекат към други пазари в Китай и Индия, каза Корминд. Проследяването на диамантите би направило ограничаването на този поток по-лесно.
Как могат да бъдат проследени диамантите?
Вече има схема за опит за ограничаване на „кървавите диаманти“, използвани за подхранване на конфликти, наречена Кимбърлийският процес, където държавите удостоверяват, че диамантите са „безконфликтни“. Това обаче не позволява диамантите да бъдат проследени до страната на произход.
Меркет каза, че най-лесният начин за проследяване на диамантите би бил да се разшири този процес, за да се включи документация за това откъде идват камъните. Има и технологии, които маркират камъните и се разработва такава, която може да ги сканира, за да провери географския им произход.
Какви последици ще има една забрана?
По-голямата част от руските диаманти попадат в Индия, където в Сурат има голям център за рязане и полиране. По-малките бизнеси с диаманти в града вече пострадаха, отчасти поради забраната на САЩ.
В Африка местните минни операции се облагодетелстваха, след като санкциите на САЩ засегнаха руския износ. Много африкански минни производители обаче не са готови да се включат в схема за проследяване, каза Меркет, и могат да бъдат изключени, ако бъде включена такава.
В Ангола руската Alrosa има значителен дял в минното дело и затягането на санкциите може да удари местните фирми.
За Европа проследимостта трябва да бъде „научна и международна“, каза Том Нейс, ръководител на връзките с медиите в Световния център за диаманти в Антверпен. Ако не, Европа рискува да загуби 40 милиарда долара от търговия годишно към места, които нямат рамка за справяне с прането на пари и тероризма, каза той.
Той добави, че санкциите на Обединеното кралство „няма да окажат влияние върху продажбата на руски диаманти“, тъй като Обединеното кралство представлява по-малко от 1% от световната търговия с диаманти.
Говорител на правителството на Обединеното кралство каза, че ще работи с ключови партньори, за да помогне за ограничаване на търговията с руски диаманти, „включително чрез технологии за проследяване“.