Скъпият ток изстреля още повече разходите за почивка на българите
Средният разход за лично пътуване в страната е скочил с около 46 лв.
Средствата, които българските граждани трябва да отделят при почивка в България и в чужбина, нарастват през последните месеци на 2021 г. В края на миналата година те са значително по-големи и спрямо 2019 г., когато туризмът бе в апогея си. Всъщност цялата 2021-а мина под знака на по-високи разходи. Увеличение се наблюдаваше още през второто тримесечие., а тенденцията продължи и през третото.
Един от водещите фактори е невъзможността на хотелиери и ресторантьори да се справят с високите сметки за ток. Бизнесът се оплака многократно, че държавните помощи не са достатъчни и че единственият изход от ситуацията е увеличение на услугите в периода на активен зимен сезон. Най-вероятно тенденцията ще засегне и лятната почивка.
Данните на НСИ сочат, че през последните три месеца на 2021 г. средният разход при пътуване с лична цел в страната расте с около 46 лв. спрямо същия период на 2020 г., достигайки до малко над 208 лв. Разходите при пътуване в чужбина също се увеличават – с около 71 лв. спрямо 2020 г., достигайки до малко над 625 лв. в края на миналата година.
Увеличението спрямо 2019 г. е съответно 36 лв. при пътуване в страната и 80 лв. при пътуване в чужбина.
Разходите при командировки в страната и чужбина
При командировките няма особена промяна. Данните на НСИ сочат, че през последните тримесечие на 2021 г. разходите на едно лице за професионално пътуване са средно 185.66 лв. в страната и 1 065.60 лв. в чужбина
Интересен е фактът, че спрямо 2020 г. има намаление с около 10 лв. на разходите, нужни за командировка в страната. Увеличение се наблюдава при средствата, нужни за професионално пътуване в чужбина – спрямо 2020 г. те нарастват с около 25 лв.
Запазва се тенденцията от 2019 г. и 2020 г., при която за храна туристите в чужбина плащат по-малко, отколкото в България. За транспорт обаче харчовете в чужбина са по-големи, отколкото у нас. В структурата на разходите по вид с най-голям относителен дял в страната са тези за храна – 37.1%, докато в чужбина са разходите за транспорт – 38.1%.
Лоши новини за туроператорите и туристическите агенции
Данните на НСИ сочат, че през последното тримесечие на миналата година, туристите все по-малко използват услугите на туроператор или туристическа агенция при организиране на пътуванията в страната и в чужбина. Вече едва 20 на сто от пътуванията в чужбина се организират от такива. През предишните години за почивки в чужбина масово българските туристи избираха да се доверят на услугите на туроператорите.
Като самостоятелни са били регистрирани 1 020.4 хил. или 96.4% от общия брой лични пътувания. Относителният дял на самостоятелните пътувания без резервация в страната е 97.1%, а на тези в чужбина – 79.7%.
Целите на пътуванията
През разглеждания период около 800.4 хил. български граждани са реализирали туристически пътувания. Преобладаващата част от тях – 93.9%, са пътували само в страната, 5.3% – само в чужбина, а 0.8% са пътували както в страната, така и извън нея. През 2020 г. повечето хора се опасяваха да пътуват заради коронавируса, но през 2021 г. явно този страх изглежда преодолян. Общият брой на пътувалите лица нараства с около 69.7%.
И въпреки че има известно подобряване, туристическите пътувания все още не могат да достигнат рекордните нива от 2019 г. Тогава 1 302.5 хил. български граждани са пътували.
По-голяма част от туристическите пътувания в страната са били с цел посещение на близки – около 52.9%, докато в чужбина около 32.4% са пътували с цел почивка и екскурзия.