Служебното правителство оправя „нескопосаната“ мярка „60/40“
Схемата за подкрепа на заетостта ще бъде променена, като ще се фокусира върху наистина засегнатите от кризата сектори
Националния съвет за тристранно сътрудничество обсъди промени в програмата за запазване на заетостта, като целта е да се фокусира върху наистина засегнатите от кризата фирми. Проектът на промени в постановлението, прието през 2020 г. от правителството на Бойко Борисов, предвижда подкрепата да бъде на две части – при 30% спад на оборота и при 40%. В първия случай мярката ще бъде 50 на 50, т.е. държавата ще подкрепи заплатите на работниците с 50%. При втория случай – при 40% спад на оборота – подкрепата остава както досега – 60% от осигурителния доход.
Досега спадът на оборота трябваше да е 20%.
Сега се променя и базата, от която се изчислява този спад – вече ще се взима месец април 2020 г. сравним период. Според Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), тази промяна е необходима, тъй като ситуацията при бизнеса е динамична и се променя постоянно.
Консултациите днес са били подкрепени от всички четири национално представени работодателски организации и от синдиката КНСБ. Единствено КТ „Подкрепа“ се обяви против, като мотивът е, че държавните дружества от комплекса „Марица-изток“ няма да могат да се възползват от новата програма. Според икономическият експерт на синдиката Ваня Григорова заради липса на подкрепа за комплекса предстои съкращаване на 2000 човека от мините и ТЕЦ-а в края на тази и началото на следващата година.
Според Васил Велев обсъдените днес промени са оптимални в контекста на липсата на Народно събрание, което да промени напълно програмата и да осигури допълнителни средства, както и заради необходимостта от европейска нотификация на напълно нова програма, което би отнело много време.
"Мярката „60/40“ стартира миналата година в много лош дизайн, поради това през април 2020 г България имаше най-голям ръст на безработицата в ЕС. И това беше резултат от тази нескопосана мярка „60/40“. След това бе променена и тогава залитна в обратната крайност – стана изключително разточителна и нефокусирана. Сега е много по-добра, в рамките на ограниченията – няма Народно събрание, за да се направи нов дизайн и няма време за нотификация", каза Велев.
Според него новият дизайн отговаря на съвременните европейски стандарти. „Тя можеше да се предлага в България преди една година. Но сега е най-доброто при съществуващите ограничения“, добави председателят на АИКБ.