Слънчева енергия между Европа и САЩ: Най-големият интерконектор в света
Подводните кабели ще могат да изпращат 6 GW енергия в двете посоки със скоростта на светлината
Трима европейски предприемачи предлагат подводен енергиен интерконектор, който да свърже Европа със Северна Америка. Най-големият подводен енергиен интерконектор в света ще пренася възобновяема електроенергия в двете посоки, използвайки движението на слънцето.
Подводният интерконектор, който все още е само предложение, ще се състои от три чифта кабели за високо напрежение, простиращи се на повече от 3200 километра по дъното на Атлантическия океан, за да свържат западното Обединено кралство с източна Канада и евентуално Ню Йорк със западна Франция, разказва CNN.
Кабелите ще предават слънчево електричество между континентите в зависимост от времето на деня.
Проектът ще се възползва от движението на слънцето, доставяйки електричество от европейски слънчеви електроцентрали в Северна Америка, когато слънцето грее в Европа, и обратно. Когато слънцето е високо в Европа, континентът разполага с повече енергия, отколкото се нуждае, и точно тогава може да я изпрати към Съединените щати, обяснява Саймън Лъдлам, основател и главен изпълнителен директор на Etchea Energy. Той е един от тримата предприемачи, които предлагат проекта. По-късно, когато слънцето е в зенита си на Източното крайбрежие, Европа може да получи енергия оттам, според него.
Кабелите могат да изпращат 6 GW енергия в двете посоки със скоростта на светлината, еквивалентно на мощността на шест големи атомни електроцентрали, според Лоран Сегален, основател на базираната в Лондон фирма за възобновяема енергия Megawatt-X, също част на групата, подкрепяща проекта.
Проектът, наречен NATO-L, има и геополитически последици
Проектът за трансатлантически интерконектор е в начален етап и не се очаква да бъде завършен преди средата на 2030 г. Това ще изисква значителни инвестиции от няколко държави. Цената е трудна за прогнозиране. Приблизително се оценява на над 23.6 милиарда евро, но вероятно по-малко от 54,3 милиарда евро, какъвто е бюджетът за новата атомна електроцентрала в Обединеното кралство Hinkley Point C, според Telegraph.
Все пак предприемачите зад предложението са оптимисти, тъй като трансатлантическият интерконектор не само ще допринесе за действията в областта на климата, но и ще предизвика Русия в глобалните енергийни войни и ще помогне да се конкурира с Китай за господство в технологиите за чиста енергия, пише медията.