Собственикът на „Хидрострой“ излиза от ареста срещу гаранция
Силовият министър Иван Демерджиев два поредни дни се опитва да отвори очите на прокуратурата за огромните аванси, които Желев е взимал за „Хемус“

Снимка: Красимир Свраков
Строителният бос Велико Желев излиза от ареста срещу парична гаранция от 20 хил. лв. На собственика на една от най-големите строителни фирми в България – „Хидрострой“ – му е забранено да напуска страната, съобщиха от прокуратурата.
Припомняме, че Желев бе задържан за 24 часа в понеделник по дело за принуда. Зрелищно бяха претърсени офиса му в София и къщата му във Варна. Във вторник му бе повдигнато обвинение за изнудване, а задържането му в ареста бе удължено на 72 часа.
Според съобщението на Софийска градска прокуратура Желев е принудил свой служител, работещ във „ВДХ“ да подпише записи на заповеди и разходни ордери за 68 хил. лв. Потърпевшият е бил удрян в лицето и тялото.
Веднага след това от компанията излязоха с позиция, в която твърдят, че всъщност потърпевшият е извършил нарушения, свързани с финансово облагодетелстване на служителя за сметка на работодателя. Така се стигнало до уволнението му.
Адвокатът на Желев Менко Менков заяви, че става въпрос за „битова история“, като подчерта, че задържането на клиента му няма нищо общо със строежа на магистрали и пътища.
Кой е сляп?
И вчера, и днес служебният вътрешен министър Иван Демерджиев се опитва да подскаже на прокуратурата, че Желев трябва да бъде разследван и за раздадените десетки милиони аванси за строежа на „Хемус“.
Аз вчера ѝ помогнах (бел. р. – на прокуратурата) като подсказах, че има друго производство, което касае над 48 млн. лв. авансово платени за един от лотовете на „Хемус“. Ако прокуратурата направи необходимото и обедини всички материали, които ГДБОП е изработил и предал, мисля, че те са способни и имат капацитета да формулират надеждни обвинения, които да издържат и да доведат до продължаване на мерките“, коментира силовият министър на брифинг в Министерския съвет.
Арестът на Желев се случи само дни, след като регионалният министър Иван Шишков, заяви, че Европейската прокуратура ще се заеме с липсващия асфалт по Северната скоростна тангента в София. Обектът е построен от фирма на Желев, поръчката е за над 150 млн. лв. и е финансирана с европейски средства.
С какви други обекти е свързан Желев и компанията му „Хидрострой“, може да четете тук.