Строителството на „Хемус“: Изнесени са 60 млн. лв. в чували
Службите разкриха престъпна схема при строителството на лот 5 от магистралата, в която участват строителни фирми и бившите управляващи

Снимка: Красимир Свраков
Престъпна схема при строителството на автомагистрала „Хемус“, разкрива МВР. Акциите на ГДБОП от сряда са организирани спешно и са предприети на база оперативна информация, че участниците в схемата са щели да унищожат документи. От преведени 84 млн. лв. авансово за строителството на лот 5, 60 млн. лв. са били изнесени в чували и сакове.
Схемата включва кухи фирми, фиктивни служители, а държавата е ощетена с почти 20 млн. лв.
Имаме всичките основания да смятаме, че схемата е аналогична и при другите лотове на магистралата, а и че лицата и фирмите са същите“, коментира главният секретар на МВР.
Как е действала схемата?
За лот 5 държавното дружество „Автомагистрали“ е сключило договор за доставка и наем на техника с избрана фирма, избрана по „инхаус“ процедура. Фирмата, която службите решиха да не назовават, въпреки че е установена, е получила аванс от 84 108 млн. лв. през юни 2020 г. Авансът е преведен, въпреки че за участъка няма издадени разрешение за строеж. Едва вчера на заседание на Министерски съвет е взето решение за отчуждаването на лот 5, обяви зам.-регионалният министър арх. Шишков. Подробният устройствен план е одобрен през март 2021 г.
Сумите са се превеждали към друго търговско дружество (т.нар. „буфер“ за данъчни измами), чиято цел е да прекъсне връзката между „Автомагистрали“ и крайните изпълнители на строително-монтажни работи. От своя страна буферът превежда парите към банкови сметки на специално създадени кухи фирми, регистрирани на социално слаби и криминално проявени лица. Тези кухи фирми са регистрирани няколко дни преди преводите, а капиталът им е в размер на 2 лв. Те не разполагат с финансов ресурс за извършване на строителни дейности, обявиха разследващите. Собствениците на тези фирми нямат представа за схемата, но са подписали пълномощни в полза на трети лица, които също са криминално проявени и установени от МВР.
Така на кухите фирми са преведени около 60 млн. лв. за извършване на строителни услуги, но цялата сума е била изтеглена още в деня на постъпването й. Теглени са по 1 млн. лв. многократно в чували и сакове.
Лицата, извършвали разплащането в брой и лицата, взели парите в сакове и отнесли ги някъде, са установени“, заяви главният секретар на МВР Петър Тодоров .
Кухите фирми нямат реализирани разходи, а само приходи по фактури за строителство. Общата стойност на фактурите е 70 млн. лв., което означава, че държавата е ощетена с 20 млн. лв. ДДС.
„Става въпрос само за периода от юни 2020 г. до момента, и то само за един от получателите на тези аванси“, коментира директорът на НАП Румен Спецов по повод загубите за държавния бюджет.
Преди преводите на сумите, във фирмите са назначавани фиктивни служители. След преводите, те са освобождавани и преназначавани в други фирми – фантоми. Някои от лицата са били в чужбина, когато договорите са подписвани.
При разпитите тези служители са обяснили, че никога не са работили в тези фирми“, заяви главният секретар на МВР.
Спецов коментира, че в момента НАП изяснява къде и по какъв начин са предавани парите, за да може данъците да бъдат платени. Той заяви, че фактурите са издавани без описание на стока или вид услуга и без съпътстващи документи, че сделките са извършвани реално.
Председателят на ДАНС обяви периодите, през които сумите са били теглени. За период от 3 месеца един от буферите е изтеглил на каса 12 млн. лв. през 23 операции. Дори в рамките на 5-6 работни дни 12 млн. лв. са изтеглени на ръка в рамките на 12 операции. По същия начин в различни периода са изтеглени и още 33 млн. лв. По думите на председателят на ДАНС лицата са установени.
Задочната престрелка между МВР и Прокуратурата
Вътрешният министър Бойко Рашков коментира изказване на говорителят на главния прокурор Сийка Милева за „Дневник“ относно акциите на МВР, НАП и ГДБОП. В интервюто Милева посочва, че не може да се водят две паралелни разследвания, позовавайки се на принципа non bis idem (в превод „не два пъти за едно и също нещо“).
„Кога Сийка Милева и прокуратурата успяха за часове да се запознаят с материалите на ГДБОП и кога ги сравниха с материалите на Национална следствена служба?“, попита Рашков на брифинга днес.
Рашков изрази съмнения, че Прокуратурата и Национална следствена служба ще предприемат действия по разследването.
Те не желаят да установяват нищо по отношение на бившите управляващи“, заяви Рашков.
Той обясни, че разследването на Прокуратурата е за безстопанственост по чл. 219 от НК.
„Ние работим по други престъпления. В ГДНП се работи по съзнателно сключване на неизгодна сделка, в ГДБОП – пране на пари и документни измами. Прокуратурата работи ли по незаконно строителство?, попита Рашков.
Цялата информация, събрана от ГДБОП е докладвана на дежурен прокурор от Софийска градска прокуратура. Работата по случая ще продължи след постановление от прокурор, с което на ГДБОП и службите ще бъдат възложени действия, по които да продължи събирането на доказателства.
За атаката срещу МВР от пътните строители
Вчера след акциите на службите, Браншова камара „Пътища“ излезе с официална позиция, в която остро осъжда действията на МВР. В отговор днес вътрешният министър обяви, че председателят на камарата Лазар Лазаров (който е бил и шеф на АПИ) няма право да атакува силовото министерство, защото самият той е бил разследван за присвояване на 30 млн. лв.
„Някак си все не може делото да влезе в съда. КПКОНПИ също не може да доведе до край проверките и искът им за конфискация на имуществото му, не може да издържи. Ние не знаем той подсъдим ли е или е обвиняем“, заяви Рашков.
Кои са фирмите, получили големи аванси за „Хемус“?
Директорът на ГДНП Станимир Станев изнесе информация за фирмите с договори по магистралата. Данните са събрани при проверката, като са изисквани всички договори за доставка на материали и наем на техника за строителството от лот 4 до 9.
- За лот 4 общата разплатена сума е около 77.5 млн. лв. Фирмата „Автомагистрали Хемус“ е получила авансово 72.6 млн. лв.
- За лот 5 разплатената сума е 91 млн. лв., от които „Водно строителство“ е получила аванс от 84 млн. лв.
- За лот 6 разплатената сума е 101 млн. лв. Фирмата „Европейски пътища“ е получила аванс в размер на 95.8 млн. лв.
- За лот 7 общата разплатена сума е 220 млн. лв. „Грома холд“ е получила аванс от 130 млн. лв., а „Европейски пътища“ – 48 млн. лв.
- За лот 8 от общата разплатена сума от 131 млн. лв., фирмата „Битумина“ е получила авансово 82.8 млн. лв, а „Хидрострой“ – 48.8 млн. лв.
- За лот 9 разплатената сума е 42 млн. лв. Фирмите „Пътинженеринг“ и „Пътинженерстрой“ са получили авансово съответно 15 млн. и 26 млн. лв.