„Соф Кънект“ е на €30 млн. загуба от управлението на Летище София
Отрицателният резултат е отчетен през 2021 г., а прогнозата на концесионера не е оптимистична и за настоящата година
Пандемията удари въздушния транспорт по целия свят. Столичното летище също търпи огромни загуби и се бори с ефектите от коронакризата. Пътникопотокът е намалял почти двойно през 2021 г. в сравнение с 2019 г. – обслужвани са над 7 млн. пътници преди пандемията, а миналата година – едва 3 милиона. Нещо повече, „Соф Кънект“ има реализирани загуби от 30 млн. евро през миналата година заради негативното въздействие на пандемията. Това заяви Хесус Кабайеро, изпълнителен директор на "Соф Кънект" по време на изслушване в транспортната комисия.
Прогнозите за 2022 г. също не са оптимистични заради войната в Украйна и високите цени на авиационното гориво. Кабайеро заяви, че очаква трафикът да се върне на нива от 2019 г. едва през 2025 г.
На въпрос дали отсрочката за отлагане на плащането на концесионните такси за първите 10 години може да бъде преразгледана, с оглед на това, че пандемията вече мина, Кабайеро заяви, че е рано още да се обсъжда тази темата.
Къде са 4.1 млн. евро заложени инвестиции за 2021 г.?
По силата на концесионния договор „Соф Кънект“ трябва да инвестира 4.1 млн. евро в летището през първата година на концесията. Депутатите искаха да знаят дали Министерството на транспорта е наложило санкция заради неосъществяването на инвестициите. Кабайеро не отговори директно каква сума са инвестирали до момента в летището, но обясни, че ангажиментът им е да инвестират 43 млн. евро през следващите 5 години. Едва след този период, ако концесионерът не е изпълнил условията по договора, може да бъде санкциониран. Кабайеро допълни, че първата година изтича през април.
Принципът е, че ако инвестициите през една година не са направени, те ще бъдат направени в следващата година“, заяви Кабайеро.
Той допълни, че имат принципна договорка с транспортния министър Николай Събев да инвестират повече от заложените 43 млн. евро през следващите 5 години. Това обаче не променя общата заложена сума от 1.2 млрд. лв. по концесионния договор, защото някои инвестиции ще бъдат „издърпани“ за по-рано.
Кабайеро посочи, че ако въпросната отсрочка не е била направена, е трябвало да удвоят или утроят тарифите.
Когато възстановим трафика, може да седнем с министерството и да преценим какво се случва с икономическия баланс. Отлагането на концесионната такса не бе само отлагане, имаше и увеличение от 10 млн. евро“, заяви Кабайеро.
Депутатите от транспортната комисия главно се интересуваха от темата с участието на оператора на летище Мюнхен и защо съвместният договор, който имат със „СОФ Кънект“, е само за 12 години, след като периодът на концесията на летището е 35 години.
Изпълнителният директор на „Соф Кънект“ заяви, че този договор може да бъде удължен за целия период на концесията, но едва в края на периода на 12-годишния договор. Кабайеро увери, че практиките, опитът и експертизата се заимстват от оператора на летище Мюнхен и се прилагат в летището в София.
Летището в Мюнхен е единственото 5-звездно летище в Европа. Използваме техния опит и експертиза, за да превърнем българското летище в регионален хъб“, заяви Кабайеро.
Третият терминал
Обещаният трети напълно нов терминал на Летище София ще може да започне да оперира през 2030 г. Концесионерът на столичния аеропорт в момента обсъжда концепцията на терминала съвместно с Министерство на транспорта. Проектът трябва да е готов до година и половина, а същинското строителство да започне през 2025 – 2026 г.
Докато това обаче стане, „Соф Кънект“ ще трябва да обнови изцяло Терминал 2. Кабайеро заяви, че през следващия месец започва реконструкция на паркинга на термина. Предвижда се да бъде въведена изцяло нова система за багаж, свързана с чекин гишетата. Техният брой ще бъде увеличен от 34 на 50. Новата търговска зона пък ще е готова през есента. Концесионерът предвижда обновяване и на местата за храна.
Надяваме се през 2022 – 2023 г. да завършим трансформацията на Терминал 2, за да започне строителството на Терминал 3“, заяви Кабайеро.
Потенциалът на софийското летище
Концесионерът работи по въздушната свързаност на летището. Новите маршрути са важни, защото именно те носят повече пътници.
Когато заех поста, започнах да контактувам с авиокомпаниите. Във връзка съм с 30 досега. Те казаха, че за пръв път изобщо някой от летище София им се обажда“, посочи Кабайеро.
„Соф Кънект“ иска да свърже София с големите световни хъбове, а до тях да се пътува с едно прекачване. Плановете за директни полети от София до Ню Йорк и Чикаго също са от стратегическо значение. Кабайеро заяви, че реализирането им се забавя заради войната в Украйна.
Припомняме, че желание да извършва такива полети има българският авиопревозвач Gullivair.
Концесионерът работи и с нискотарифни компании, за да бъде направена връзка с всички точки от Европа. Работата с тях е ценово базирана, като летище София предлага най-ниските летищни такси – таксата за пътник е 15 евро.
„Соф Кънект“ работи и с туроператори, за да бъдат привлечени и туристи. Кабайеро даде пример, че ски сезонът е бил основно свързан с чартърите, които са кацали на летището.
Като предизвикателство пред инвестиционната програма стои заложените цели на ЕС за въглеродните емисии, както и бавната администрация в България. Заради „зелените“ цели авиокомпаниите ще трябва да използват гориво, което да идва от устойчиви източници до 2026 г. Летищата също трябва да са въглеродно неутрални. Това автоматично ще качи цената на билета.
Като административна пречка за инвестиции, Кабайеро даде пример, че строителното разрешително за модернизация на паркинга на терминал 2 се е забавило с 8 месеца.
За да ускорим инвестициите ни трябва бърза и гъвкава администрация“, посочи Кабайеро.