Срещата на ЕС за ембарго върху руския петрол не даде резултат
Няколко държави, сред които и България, поискаха удължаване на срока на внос на руски петрол

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Срещата на посланиците на страните членки на Европейския съюз в Брюксел, на която трябваше да се обсъди руското петролно ембарго, завърши без резултат, съобщава БНР. Предстоят други дискусии по темата, но не се уточнява кога. Новият пакет санкции срещу Русия предвиждаше поетапна забрана за внос на руски петрол и петролни продукти до края на годината.
Припомняме, че България настоява за отсрочка от 2 години, за да въведе мярката. Един от мотивите ѝ е, че рафинерията в Бургас е настроена технологично да обработва руски петрол, а замяната му ще отнеме време. Председателят на енергийната комисия в парламента Радослав Рибарски коментира, че ако искането ѝ за дерогация не бъде удовлетворено България може да упражни правото си на вето и така да спъне налагането на пълно петролно ембарго върху руския петрол.
Унгария, Словакия и Чехия също поискаха изключение с мотив, че нямат достъп до море и не могат да внасят петрол по друг начин, освен чрез тръбопровода "Дружба" от Русия. Нагласите бяха трите държави да получат по-дълъг срок от края на тази година. Докато на тях Брюксел е склонен да разреши да осъществят постепенно спиране на вноса на руски петрол до 2024 г., за София подобно изключение не се предвижда.
Официално няма яснота защо се е провалила днешната среща. Според източници на Bloomberg обаче Унгария продължава да блокира предложението на ЕС, задържайки пакета от санкции на Блока, насочени към президента Владимир Путин заради войната му в Украйна.
Брюксел ще изготви нов компромисен план, преди дипломатите да се съберат на следваща среща. Най-вероятно такава ще се проведе в понеделник или вторник, съобщава Politico, позовавайки се на собствени източници.
От началото на руската инвазия в Украйна до 27 април Блокът е внесъл изкопаеми горива от Русия на стойност около 44 милиарда евро, според Центъра за изследване на енергията и чистия въздух.
Няма компромис между държавите членки. Унгария все още се противопоставя и това е проблемът“, казва дипломат от ЕС пред Politico.
Планираното петролно ембарго не е единствената точка на спор между страните от ЕС. Други разногласия включват например дали на корабите трябва да бъде забранено да транспортират руски петрол. Тази част от пакета е задържана в очакване на някаква форма на координация на ниво Г-7. Целта е да се гарантира, че мерките са ефективно насочени срещу Русия, така че страни като Китай или Турция да не се възползват от промяната в правилата на ЕС.
Трябва да бъдем оптимисти. Надявам се, че може би утре или във вторник пакетът ще бъде приет. Всеки има нужда от чист въздух през тази слънчева неделя и след това може да се върне утре", коментира един от дипломатите.