Столична община спасява „Къщата с ягодите“
Без климатици по сградите, паметници на културата в София
Емблематичната столична "Къща с ягодите", която е културно наследство, ще запази автентичния си вид. Ако собственикът не промени проекта си, няма да получи разрешение за възстановяване. Това заяви главният архитект на София Здравко Здравков на пресконференция за представянето на разработени от Направление "Архитектура и градоустройство" предложения за запазването на сгради, които са недвижимо културно наследство.
За "Къщата с ягодите" има заповед на столичния кмет Йорданка Фандъкова. Направени са предписания с конкретни действия по представения вече проект от собственика. Той ни информира, че е изпълнил дейностите като укрепване на покрива и поставяне на улуци. Трябва да се убедим, че е направено всичко и сградата е запазена в същия вид ", каза арх. Здравков.
Ако тя се разруши и се преизгради, няма да бъде автентична. Съществуват технологии да се запази старинния й вид. Трябва да се намери механизъм, собственикът да преработи проектната документация, категоричен е главният архитект на София.
Той разясни, че ще бъдат премахнати и външните климатици, кабели, допълнителни постройки към сгради, които са паметници на културата. Това е заложено в проекта на Столична община за опазване на груповата недвижима културна ценност в София.
Сградите, паметници на културата, са една от болните теми на СО. Битката за тяхното запазване е една последователна задача, която трябва да свършим. От страна на собствениците има едно неглижиране на проблема. Нашата работа като администрация, заедно с екипа на Министерството на културата, е да започнем да връщаме техния блясък“, категоричен е Здравков.
Основният проблем при тези сгради е, че голяма част от тяхното производство по деклариране е извършено в 70-те, 80-те години на миналия век. В момента много от тях са в декларационен режим. „Не са завършени процедурите по тяхното обследване и доказване на тяхната значимост със съответните допустими намеси. Всеки път те провокират въпроси за това дали може да бъде променян техният облик. Тези намеси трябва да бъдат определени с режимите на защита,“ обясни главният архитект.
В София има 1720 такива сгради. Това са единични и групови паметници на културата, както и паметник от списъка на ЮНЕСКО - Боянската църква. В тази връзка от направление „Архитектура и градоустройство“ са изготвили предложение за актуализация на недвижимите културни ценности в участъка между бул. “Патриарх Евтимий“, ул. “Г. С. Раковски“ и ул. “Граф Игнатиев“ (улиците “Преспа“, „6-ти септември“, “Хан Аспарух“, “Неофит Рилски“ и “Струмица“). Зоната попада в обхвата на територия с културно-историческо наследство със статут на групова недвижима културна ценност „Жилищна зона „Център“ (Ж-2).
Малкото останали паметници създават специфична градска среда. Неслучайно Малките пет кьошета са едни от любимите места на софиянци. Там има много симпатични малки кафенца, вътрешни пространства. Има една интимна среда, която на много малко места в София може да се срещне“, обясни Здравков.
Главният архитект обясни, че през годините е имало различни намеси, които са обезличили сградите. Наслагванията във времето са нарушили не само паметниците на културата, посредством саниране, неправилно изградени сгради, външни климатици и кабели, средата е загубена. И независимо дали една сграда притежава статут на недвижима културна ценност или попада в обхвата на група паметници, нашата цел е да определим допустимите намеси“, подчерта Здравко Здравков.
Голяма част от подробните устройствени планове ще бъдат коригирани, защото има сгради, при които заради надстрояване е компрометиран първоначалният образ. „Определили сме и специфични изисквания към градините, оградите, защото има много автентични вътрешни пространства, които с времето са компрометирани с гаражни клетки“, разясни той.
Оформлението на фасадите ще бъде предмет на задължителен стандарт, защото с едно елементарно променяне на растера на дограмата, сградата губи първоначалния си вариант. Не могат да се повторят и детайлите по сградите с поставяне на изолацията. Рекламните елементи също са ограничени.
От Столична община предвиждат засаждане на конкретни дървесни видове, които са характерни за стара София. „Този проект не ангажира само сградите, а и дворните пространства, както и създаване на определени условия за посаждане на други типове дървесни видове“, обясни Здравков. Ажурните врати и огради също ще бъдат запазени в автентичния им вид. Освен това те трябва да са с височина до 1.9 м. За проходите към вътрешните дворове се допускат нови ажурни врати и портали, но те ще трябва да се боядисат в определен цвят.
По единен проект ще се направят и всички елементи на градската среда в зоната. Ще бъдат поставени еднакви пейки, лампи, информационни табла, спирки, телефонни кабини, кошчета за боклук и др.