Свтовната банка предупреждава за „загубено десетилетие“ за икономиката
За да променят траекторията, политиците трябва да дадат приоритет на "укротяването" на инфлацията
Световната икономика е изправена пред перспективата за „загубено десетилетие“ поради избледняването на почти всички двигатели на икономическия прогрес в новата история, се каза в доклад на Световната банка.
В доклада, озаглавен „Намаляващи перспективи за дългосрочен растеж: Тенденции, очаквания и политики“, публикуван на 27 март, Световната банка предупреди, че „ограничението на скоростта“ на световната икономика е на път да се срине до най-ниското си ниво от три десетилетия до 2030 г.
"Ограничението на скоростта“ се отнася до максималния дългосрочен темп на растеж, без да предизвиква опасения за инфлация.
В десетилетието преди COVID-19 глобалното забавяне на производителността… вече засилваше опасенията относно дългосрочните икономически перспективи“, се казва в доклада, добавяйки, че растежът на инвестициите отслабва, глобалната работна сила расте бавно, обратите в човешкия капитал бяха предизвикани от пандемията от коронавирус и растежът на международната търговия едва достига растежа на БВП.
Средният потенциален глобален икономически растеж ще спадне до най-ниското ниво от три десетилетия от 2.2% годишно до 2030 г., което ще постави началото на "загубеното десетилетие" за световната икономика, освен ако политиците не приемат амбициозни инициативи за увеличаване на предлагането на работна ръка, производителността и инвестициите, предупреди Световната банка.
Резултатът може да бъде загубено десетилетие в процеса на създаване – не само за някои страни или региони, както се случи в миналото – но и за целия свят“, се отбелязва в доклада.
„Рецесиите обикновено намаляват потенциала за растеж", каза Франциска Онзорге, един от водещите автори на доклада. „Системните банкови кризи причиняват по-незабавни щети от рецесиите, но тяхното въздействие отслабва с времето."
За да променят траекторията, политиците трябва да дадат приоритет на укротяването на инфлацията, осигуряването на стабилност на финансовия сектор и намаляването на дълга, като същевременно насърчават щадящи климата инвестиции, които биха могли да добавят 0.3 процентни пункта към годишния потенциален растеж.
Този спад обаче може да бъде обърнат, смята той. „Пределната скорост на световната икономика може да бъде увеличена – чрез политики, които насърчават труда, повишават производителността и ускоряват инвестициите“, смята експертът.
Намаляването на разходите, свързани с корабоплаването, логистиката и регулациите, може да стимулира търговията, се казва в доклада, призовавайки за промени за премахване на сегашното пристрастие към въглеродно интензивни стоки и премахване на ограниченията за достъп до екологично чисти стоки и услуги.