Светът ще добави рекордно количество ВЕИ в системите си тази година
Тенденцията е водена до голяма степен от Китай
Капацитетът за възобновяема енергия в света се очаква да нарасне с 1/3 през 2023 г. Тенденцията е водена до голяма степен от големия тласък към слънчевата и вятърната енергия от Китай. Това става ясно от последната прогноза на Международната агенция по енергетика (IEA).
При най-голямото годишно разширение до момента, IEA изчисли, че възобновяемият капацитет ще се увеличи със 107 GW до 440 GW, пише Wall Street Journal.
Светът е готов да добави рекордно голямо количество възобновяеми енергийни източници към електрическите системи – повече от общия енергиен капацитет на Германия и Испания взети заедно“, каза в изявление изпълнителният директор на IEA Фатих Бирол.
Комбинацията от държавна подкрепа, опасения за енергийната сигурност и повишената конкурентоспособност на възобновяемите източници спрямо изкопаемите горива стои зад прогнозния скок, каза МАЕ, надхвърляйки предизвикателствата, породени от нарастващите лихвени проценти, по-високите инвестиционни разходи и предизвикателствата във веригата на доставки.
Докато се извършва експанзия на най-големите пазари в света, се очакваше Китай допълнително да затвърди позицията си на лидер в областта на възобновяемата енергия, като през 2024 г. ще отговаря за 55% от глобалните годишни увеличения на капацитета.
Китай насърчи развитието на широкомащабни слънчеви проекти за осигуряване на енергия, която е по-евтина от референтните цени на електроенергията от въглища, както и по-малки инсталации за обществени институции и държавни предприятия.
Освен това се очаква страната да е зад почти 70-процентно глобално възстановяване на капацитета за вятърна енергия през 2023 г., след като през 2022 г. разположи около една трета по-малко от очакваното.
Това последва ограниченията на Covid-19, които доведоха до забавяне на множество наземни и офшорни проекти, които сега се очаква да започнат да функционират през 2023 и 2024 г. Това ще повиши дела на Китай в глобалното разширяване на вятърния капацитет до повече от 60% през следващите две години.
В САЩ и Европа проблеми с веригата за доставки също забавиха вятърни проекти, които бяха планирани за 2022 г., до 2023 г.
Но слънчевите електрически панели или слънчевите фотоволтаици представляват две трети от общото увеличение на прогнозирания възобновяем капацитет за 2023 г., както от големи централи, така и от по-малки системи, включително покривни установки.
Очаква се производственият капацитет за слънчеви фотоволтаици да се удвои до 1000 GW до 2024 г., воден от Китай, САЩ, Индия и Европа. Въз основа на настоящите тенденции, светът ще разполага с достатъчно капацитет за производство на слънчева енергия, за да изпълни сценария на МАЕ за нетни нулеви емисии на парникови газове до 2050 г.
Въпреки това агенцията предупреди, че е необходима допълнителна политическа подкрепа за възобновяемите енергийни източници, както и подобрения на мрежовата инфраструктура, за да се отговори на търсенето.
Политиките трябва да се адаптират към променящите се пазарни условия и ние трябва да надградим и разширим електрическите мрежи, за да гарантираме, че можем да се възползваме напълно от огромния потенциал на слънчевата и вятърната енергия“, каза още Фатих Бирол.