„Роуминг като у дома“ ще има поне до 2032 г.
Европейският съюз удължи една от най-успешните си схеми в полза на потребителите

Снимка: Twenty20
Схемата на ЕС за „роуминг като у дома“ ще бъде удължена до 2032 г., решиха преговарящите от Европейския парламент, Комисия и Съвета на ЕС. Това означава, че хората могат да продължат да извършват обаждания, да изпращат текстови съобщения и да сърфират в мрежата, докато пътуват в други страни от блока без страх от шокови сметки.
Както Economic.bg писа, настоящият регламент за роуминг изтича на 30 юни 2022 г. По тази причина се влезе в нови преговори, целящи постигане на споразумение за продължаване на условията. Разговорите бяха част от програмата на словенското председателство на Съвета на ЕС.
Те не минаха съвсем леко, като приключиха в ранните часове на днешния ден. Преговарящите решиха да удължат правилата и да добавят задължения за операторите да гарантират качество и скорост при обаждания, текстови съобщения и използване на мобилни данни.
Също така наложиха таван на цените, които операторите си начисляват един на друг за това, че използват мрежите си в чужбина (т.е. когато потребител на някой български телеком е в чужбина, ползва дадена инфраструктура, с която неговият доставчик има спогодба). Става дума за т.н. такси на едро, които ще бъдат ограничени до 2 евро за гигабайт от 2022 г. и постепенно намалени до 1 евро през 2027 г., се казва в изявление на парламента.
Членовете на Европейския парламент отхвърлиха искането си за включване на забрана за прекомерни разходи за обаждания към номера от родната страна към друга държава членка на ЕС, известни като повиквания в рамките на ЕС. Преговарящите обаче се съгласиха, че Комисията трябва да прецени допълнително дали такава забрана ще е необходима. Срокът за това е 2023 г.
Новият регламент ще влезе в сила на 1 юли 2022 г., като удължава правилата до края на юни 2032 г.
Ефектът „роуминг като у дома“
Роумингът е един от големите успехи в полза на потребителите. Доклад на ЕК от края на 2019 г. ясно показа положителния ефект от въвеждането на правилата. Според него само за период от две години след отпадането на таксите използването на мобилни услуги при пътувания в чужбина е скочило 10 пъти.
Удължаването на регламента е част от усилията на Брюксел да гарантира цифровото бъдеще на ЕС и идеята за единен пазар, в това число дигитален. То идва на фона на все по-голямото значение на бързите и стабилни телекомуникации, които в момента еволюират към следващото си пето поколение.
Роумингът „е една от най-големите успешни истории на цифровия единен пазар“, каза Бощан Коритник, словенският министър на публичната администрация. „Както потребителите, така и бизнесът могат да продължат да се радват на тази осезаема полза“, добави той.