Сърбия и Румъния започват проект за нова газова връзка
Проектът цели да позиционира Румъния като регионален лидер в енергийния сектор
Румъния и Сърбия сключиха Меморандум за разбирателство за развитието намеждусистемна връзка за природен газ Рекаш–Мокрин. Стратегическият за региона документ беше подписан от министъра на енергетиката Себастиан Бурдуя и министърът на мините и енергетиката на Сърбия Дубравка Джедович, пише Romania Insider.
Този проект на стойност 87 милиона евро ще даде на Сърбия достъп до тръбопровода BRUA и ще свърже газопреносните мрежи на двете страни.
97-километровият интерконектор ще бъде разположен основно (85 км) на румънска територия, където ще бъде разположена и измервателна станция. Той трябва да има двупосочен капацитет от 1.2 милиарда кубически метра годишно.
На територията на Румъния тръбопроводът за транспортиране на природен газ ще се свърже с тръбопровода BRUA (местност Петровасело, окръг Тимиш).
Румъния и Сърбия имат за цел да започнат действителното строителство през следващата година, като инвестицията се очаква да бъде завършена до 2028 г. Този проект представлява важна стъпка в укрепването на енергийната сигурност на двете страни и в регионалната интеграция на пазарите, чрез разнообразяване на маршрутите за снабдяване.
Днес Румъния и Сърбия направиха важна стъпка за взаимното свързване на транспортните системи за природен газ“, се казва в съобщение на румънското Министерство на енергетиката.
По думите на Бурудя е от съществено значение енергията да тече лесно между двете страни, което би гарантирало две основни неща: истински, конкурентен пазар, който ще донесе точна цена на потребителите; енергийна сигурност, деизолация на енергийните системи и диверсификация на източниците на доставки. Проектът цели да позиционира Румъния като регионален лидер в енергийния сектор и доставчик на геополитическа стабилност.
Тези комбинирани елементи, както и самата инвестиция в инфраструктура, генерират доверие и икономически растеж, работни места и развитие на целия регион“, каза министърът на енергетиката Себастиан Бурдуя.