Търговският дефицит на САЩ се сви за първи път от 6 години
Споровете на САЩ с търговските партньори се отразиха на икономическите показатели

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Търговският
дефицит на САЩ се е свил през 2019 г., което е първото подобно явление от шест години насам, показват данните на Министерството
на търговията, цитирани от The Wall Street Journal. Това се случва на фона на споровете на страната с
Китай и с други държави, които намаляват щатския износ и внос, и променят
отношенията между най-голямата икономика в света и нейните партньори.
За изминалата година износът отчита спад за първи път от 2016 г. – с 0.1%. Вносът намалява още по-значително – с 0.4%. Комбинацията от двата показателя понижава търговския дефицит с 1.7% до 616.8 млрд. долара.
Междувременно Китай изгуби позицията си на най-големия търговски партньор на САЩ, падайки до трето място зад Мексико и Канада. Търговията на САЩ с втората най-голяма икономика в света е спаднала най-бързо. В същото време с най-ускорен темп са засилени вносът и износът за и от Виетнам, чрез който компаниите виждат начин да заобиколят търговската война между Вашингтон и Пекин. Щатският търговски дефицит с Китай е спаднал със 17.6% до най-ниското си ниво от 2014 г.
Най-голямата икономика в света нарасна с 2.3% през 2019 г. – забавяне спрямо растежа от 2.9% през 2018 г., но на една линия със средното темпо на развитие, което започна от средата на 2009 г.
„Последствията от търговските политики вероятно ще се видят и през следващите години“, коментира главният икономист на Amherst Pierpont Securities Стивън Стенли.
Данните от Министерството на търговията отбелязват края на година, започнала с търговски спорове и завършила със споразумения, облекчили напрежението. Миналия месец САЩ и Китай сключиха сделка, която да сложи край на двугодишната им търговска война. Въпреки това останаха тарифи върху китайски стоки за приблизително 370 млрд. долара. Докладът предшества избухването на коронавируса, който заплашва да наруши нормалното пътуване и глобалните вериги за доставки за месеци напред.
Щатската икономика е в състояние на търговски дефицит от десетилетия, както по време на растеж, така и по време на рецесии. Икономистите обясняват явлението с факта, че хората в САЩ консумират много повече, отколкото произвеждат в сравнение с останалия свят. За да обърне търговския си дефицит в излишък, САЩ трябва да внася по-малко стоки и услуги и да изнася повече. Много икономисти смятат, че големият търговски дефицит е отражение на недостига на спестявания на населението. Домакинствата и бизнесите в САЩ получават стоки и услуги в замяна на парите, които изпращат навън. С това е свързана и една от мерките на администрацията на Тръмп, който налага мита на вноса на чужди стоки, най-вече от Китай, за да даде шанс на американците да увеличат производството си и да свие дефицита.
Отрицателното търговско салдо на САЩ се разшири през последните години, най-вече защото икономиката се развиваше по-бързо от останалия свят. Хората в страната с по-високи доходи купуват повече вносни стоки. По-малък дефицит, идващ от намалението на вноса и износа, може да предвещае отслабено търсене, което е потенциално негативен знак за икономиката.
Други фактори като заземяването на самолетите Boeing 737 MAX също влияят на данните за износа на САЩ. Експортът на цивилните самолети е намалял с 22.2% миналата година.
През декември търговският дефицит на стоки и услуги се е увеличил с 11.9% спрямо предния месец до сезонно коригираната сума от 48.88 млрд. долара. Износът се е повишил с 0.8%, а вносът – с 2.7%, което прекратява поредицата от три поредни месеца на свиване на импорта. В средата на декември Тръмп се съгласи да намали част от тарифите към Пекин и отложи влизането на други предстоящи. Бизнесите приеха с отворени обятия развитието в отношенията между двете страни и го приеха като стъпка в правилната посока.