ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ вече е в системата със 160 MW
След „молба“ от страна на държавата американският ТЕЦ започна да продава електроенергията си на свободния пазар на ток
ТЕЦ „КонтурГлобал Марица-изток 3“ официално заработи – близо година, след като спря заради изтеклия договор с държавата за изкупуването на енергията му на фиксирани цени. На 7 януари към 18.00 ч. е започнало запалването на блок 4 и до тази сутрин той вече подава около 160 MW към електроенергийната система, става ясно от данните в платформата Entso-E.
Към момента 37.58%, или 2200 MW от електроенергията в България се генерира от въглищни ТЕЦ-ове, показва справка в Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Още на 6 януари стана ясно, че ТЕЦ „Марица-изток 3“ е готова да произвежда пак ток, като са създадени всички необходими условия за експлоатацията и на 3-ти, и на 4-ти блок. Около 150 човека са се върнали обратно на работа, за да оперират блоковете. Преди това в ТЕЦ-а работеха 450.
Изненадващ обрат
ТЕЦ-ът спря работа на 20 февруари 2024 г. заради изтеклия дългосрочен договор за изкупуване на електроенергия от държавата. Тогава централата заяви, че работата ѝ за свободен пазар не е рентабилна и няма да произвежда повече. След това тя запали мощностите си още веднъж през юли заради горещото време и високите цени на борсата тогава. Но през август, когато цените пак станаха много високи, отказа да заработи повече.
За новия регулаторен период, който започна на 1 юли 2024 г., количествата електроенергия от отпадналата от регулиран пазар централа се компенсират от АЕЦ „Козлодуй“. От доклада на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) тогава стана ясно, че американският ТЕЦ е поискал от енергийния министър да бъде включен в общата годишна квота за задължително изкупуване на електрическа енергия от производители, ползващи местни първични енергийни източници. Искането му беше отхвърлено и на тази привилегия се радва само държавният ТЕЦ
Изненадващ обрат дойде в края на 2024 г., когато служебният министър на енергетиката Владимир Малинов посети централата и заяви, че два от блоковете ѝ ще заработят отново в началото на 2025 г. Причината – за да покрият допълнителни нужди от производство на електроенергия в зимните месеци и да се намали значително потенциалът за внос на електроенергия от съседните пазари.
Бъдещето е неясно
Тогава стана ясно и че държавата ще преговаря с ръководството, за да увеличи дела си в централата. Целта вероятно е 3-ти и 4-ти блок да станат изцяло държавна собственост, но не е ясно как ще продължат да функционират. Към момента ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ е собственост на търговското дружество „КонтурГлобал Марица Изток 3“ АД, в което акционери са „КонтурГлобал България Холдинг“ С.а.р.л. Люксембург, който притежава 73% от акционерния капитал, и Националната електрическа компания с 27% от капитала.
Малинов не е давал конкретен отговор на въпроса какво ще е бъдещето на работещите в комплекса „Марица изток“, а само отбелязва, че предстоят нови проекти и че „човешкият потенциал е най-голямото богатство, с което България разполага и именно всички заети в Маришкия басейн и в електропроизводството трябва да бъдат запазени“.
Засега е ясно, че планове за нови инвестиции в комплекса има, но те са по Плана за възстановяване и устойчивост, които обаче са в задънена на улица заради саботажа на „Възраждане“ и „Има такъв народ“, които блокираха промените по Плана.
План Б е Модернизационният фонд. Ресорното ведомство вече е провело обществено обсъждане на няколко проекта по него, които чакат одобрение от Министерския съвет. От Фонда са предвидени над 550 млн. евро безвъзмездни средства за енергийни проекти.
Поглед към ВЕИ
Блокове 1 и 2 на ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3“ ще бъдат пренасочени към проекти за възобновяема енергия, става ясно от сайта на „Контур Глобал“, където е уточнено, че ръководството е съгласно този план. Преходът на двата блока ще включва значителни инвестиции в изграждане на слънчева фотоволтаична централа с мощност 83 MW, съчетана с 25 MW батерии за съхранение (BESS). Очакването е този проект да получи европейско финансиране.
В сайта на дружеството е записано, че може да бъде изградена и самостоятелна батерия по програма RESTORE.
Проучване се прави за допълнителни 120 MW фотоволтаичен капацитет на обект, за да допълни планирания проект от 80 MW и да използва пълноценно капацитета на междусистемната връзка.