Telenor бяга от пазар, заради който някога напусна България
Норвежката компания излезе от страната през 2018 г., за да се фокусира върху по-перспективните си бизнеси в Азия

Норвежката телекомуникационна компания Telenor, която доскоро присъстваше и в България, продаде бизнеса си в Мианмар на фона на настанилия се там хаос след военния преврат през февруари. Международният играч обвини хунтата, че с действията си е нарушила нормалната му работа. Изтеглянето обаче ще нанесе удар върху активистите, които до голяма степен разчитат на западния оператор, за да комуникират нормално.
Telenor бе един от най-големите чуждестранни инвеститори в Мианмар и сред малкото западни компании, заложили на югоизточната азиатска държава, след като тя излезе от военната диктатура преди десетилетие. Именно „по-добрите перспективи“ пред неразвития телеком пазар там бяха сред основните аргументи на норвежкия играч да напусне Балканите, в това число България, и да се фокусира върху азиатските си бизнеси.
Ето че само няколко години по-късно политическата ситуация преобърна монетата и принуди норвежката компания да избяга. Telenor навлезе в Мианмар през 2013 г., малко преди да стъпи и в България. Операторът окончателно напусна страната ни през 2018 г., когато финализира сделката с PPF, а сега продаде и активите си в азиатската държава – на ливанската инвестиционна компания M1 Group за 105 милиона долара.
След Мианмар, сега на Telenor ѝ остава да развива регионалните пазари в Пакистан, Бангладеш и Малайзия.
Предизвестено „сбогом“
След като превзе властта в Мианмар, хунтата побърза да нанесе удар върху ключова брънка по веригата на опозицията и гражданското общество – комуникациите. Властите блокираха достъпа до социалните мрежи в опит да потушат протестите срещу свалянето на Аун Сан Су Чжи. Telenor потвърди официално, че е получила такава заповед и че ще се съобрази с нея, макар че е загрижена за нарушаването на човешките права. Месец по-късно новият режим наложи мрежови ограничения и на 15 март нареди национално спиране на мобилните данни.
Ударът върху мобилния бизнес бързо се отрази на финансовите резултати на компанията. Тя отписа стойността на подразделението си в Мианмар през май, отчитайки загуба от 6.5 млрд. норвежки крони (752 млн. долара).
Сред причините за напускането си компанията изтъква безопасността на своите служители и регулаторните условия. „Разчитаме най-вече на Telenor“, заяви пред Reuters кампанията Thet Swe Win. Повечето активисти използват него като компания, която зачита човешките права. Надявам се, че новият оператор ще ги спазва, както Telenor в миналото.“