Тихият ход на Бъфет: Защо влага $35 млрд. в недоказано енергийно решение
„Оракулът от Омаха“ върви срещу течението и това буди интерес
Уорън Бъфет отново е на ход, а финансовият свят е настръхнал. Той инвестира 35 млрд. долара в инициатива за възобновяема енергия, която все още „не е доказана“. Изненадващото е, че известният с предпазливостта си инвеститор в същото време удвоява парите си за изкопаеми горива.
Тук не става дума за малко пари. Chevron е една от най-големите акции в портфейла на Berkshire Hathaway - почти 19.1 млрд. долара. Този си ход Бъфет направи по време на спада в енергетиката през 2020 г. Въпреки че тази година леко съкрати позицията си, той продължава да инвестира сериозно и има защо – Chevron не вярва на историята, че „изкопаемите горива избледняват“. Те са увеличили производството на нефт и газ с 12% и се впускат в големи проекти в Мексиканския залив и Израел.
Но има още нещо. Бъфет е хвърлил око и на Occidental Petroleum. Неговият дял? Близо 15.7 милиарда долара. Той активно изкупува акции и дори е заявил, че тази на Occidental е една от малкото, които Berkshire смята да задържи за неопределено време.
Под ръководството на главния изпълнителен директор Вики Холлуб Occidental прави ключови ходове – като например сделка за 12 млрд. долара за придобиване на Crownrock, друг играч в областта на нефта и газа.
И така, защо Бъфет залага на изкопаемите горива, когато всички останали се движат в обратната посока? Всичко е свързано с технологията за улавяне на въглерод. Както Chevron, така и Occidental инвестират сериозно в тази област. Холъб дори предположи, че ако улавянето на въглерода се окаже успешно, „няма причина да не се добиват нефт и газ завинаги“.
Бъфет признава риска, като заявява, че „икономическата осъществимост на тази техника все още не е доказана“. Въпреки това милиардерът и преди е правил рискови залози и те често са се изплащали. Той залага на това, че инвестициите на Chevron и Occidental в улавянето на въглероден диоксид ще поддържат нефтената и газовата индустрия, дори когато светът се ориентира към възобновяеми енергийни източници.
Бъфет не се фокусира само върху краткосрочните печалби; той гледа към дългосрочния потенциал, особено при технологията за улавяне на въглероден диоксид. При успех тя може да промени индустрията, като направи изкопаемите горива по-чисти и по-устойчиви. Ето защо Бъфет е готов да заложи толкова много на карта. А той и преди е виждал как се трансформират индустрии – и се е позиционирал така, че отново да изпревари кривата.
В свят, в който мнозина следват тълпата, Бъфет прави това, което умее най-добре: върви срещу течението. Ще се изплати ли тази авантюра? Само времето ще покаже. Но ако историята е показателна, „Оракулът от Омаха“ може би отново е на път да постигне нещо голямо.