Toshiba ще прави бърз ремонт на ПАВЕЦ „Чаира“
Ще бъде пусната обществена поръчка за Х1, но не за цялостна подмяна на оборудването
Японската корпорация Toshiba, която преди десетилетия е произвела и доставила оборудването за ПАВЕЦ „Чаира“, ще се включи в ремонта и възстановяването на авариралата централа. Това става ясно след среща на министъра на енергетиката Владимир Малинов с изпълнителния директор с ресор „Енергийни системи“ в японската компания Цутому Такеучи, която се проведе в азиатската държава.
Ремонт на Хидроагрегат 1
Японският гигант ще съдейства за рехабилитацията на ПАВЕЦ-а и е постигнато съгласие между двете страни в тази посока. През следващите две седмици НЕК ще обяви обществена поръчка за ремонт на Хидроагрегат 1, но не за цялостна подмяна на оборудването, а вероятно за бърз ремонт, който да бъде извършен от Toshiba и с който Х1 да заработи по-скоро.
В съобщението на Министерството на енергетиката се посочва, че Toshiba Energy Systems & Solutions Corporation е производител и доставчик на оборудването за ПАВЕЦ „Чаира“ и собственик на техническата и производствената документация по проекта, което, според ведомството, налага възлагането на ремонтните дейности именно на нея. Вероятно това ще стане чрез пряко договаряне между НЕК и японската корпорация.
В дългосрочен план предстои обявяване на друга обществена поръчка за доставка и подмяна на генератори, турбини, основни и спомагателни съоръжения и системи за контрол, изпитвания и въвеждане в експлоатация на хидроагрегати 1 и 4 на централата.
Националната електрическа компания (НЕК) отдавна води разговори с японското дружество да се включи и даде ноу-хау как да се възстанови ПАВЕЦ-а. Бившият ресорен министър Румен Радев в началото на тази година не хареса разработвания от Toshiba график за ремонт на хидроагрегат 1, който щял да отнеме много време, и затова се пристъпи към цялостната подмяна на оборудването му.
Участието на корпорацията в ремонтните и възстановителните дейности на централата е от ключово значение за успешното продължаване на надеждната ѝ експлоатация в бъдеще“, каза министър Малинов.
По неговите думи, задълбочаването на сътрудничеството между Toshiba и Националната електрическа компания е водещ фактор за гарантиране на сигурността на електроенергийната система в страната. На срещата са обсъдени и други потенциални възможности за инвестиции на японската корпорация в българската енергетика.
Hitachi ще разширява мрежата
В рамките на визитата си в Япония енергийният министър разговаря и с Тошиаки Хигашихара, председател на съвета на директорите и главен изпълнителен директор на компанията Hitachi. От страна на компанията е изразен интерес за участие в разширяването на електропреносната мрежа в България. Тя е заявила и готовност да споделят своя опит в изграждането на трансформатори, както и в областта на малките модулни реактори, стана ясно още по време на разговора.
Малинов се е срещнал и с Макото Такашима, председател на борда на директорите на банка Сумитомо Мицуи. Хигашихара и Мицуи са съпредседатели на Комитета за връзки с Европа в най-голямата бизнес организация в страната – „Кейданрен:, която обединява компании от различни сфери на японската икономика. Сътрудничеството между български и японски компании за постигане на енергийна трансформация в нашата страна бе една от централните теми на този разговор. Страните постигнаха съгласие до края на тази година България да бъде домакин на бизнес форум с участието на компании от двете държави.
Японската агенция за износ и инвестиционно застраховане NEXI ще съдейства на всяка японска компания, която има интерес да работи с България. Това бе обсъдено по време на разговора между министър Малинов и Ацуо Курода, председател и главен изпълнителен директор на агенцията.