Това бе годината на супермилиардерите – натрупаха $1 трилион
Неравенството в света обаче се увеличи още повече през 2021 г. и пандемията прати поне 150 млн. души в бедност

© ECONOMIC.BG / БТА
Богатството на Илон Мъск скочи до нива, постигани досега само от Джон Д. Рокфелер. Бил Хуанг загуби 20 милиарда долара за дни, Бил Гейтс, някога най-богатият човек в света, се разведе под сянката на Джефри Епщайн.
За най-богатите хора на планетата 2021 г. беше година на огромни печалби, екстремни загуби и безпрецедентен контрол, пише в свой анализ Bloomberg.
Най-вече беше добър момент да си мултимилиардер. Покачващите се пазари на акции и нарастващите оценки на всичко – от имения през криптовалути до стоки – увеличиха колективното състояние на 500-те най-богати хора в света с повече от 1 трлн. долара, дори когато пандемията COVID-19 разтърсваше света за втора година.
Към момента има 10-ма богаташи със състояние над 100 млрд. долара. Има повече от 200 души с над 10 млрд. долара, а Мъск натрупа богатство, което коригирано с инфлацията, е постигнато от най-богатия човек в съвременната история. Общата нетна стойност на Bloomberg Billionaires Index вече надхвърля 8.4 трлн. долара – повече от БВП на всички държави по света, с изключение на САЩ и Китай.
Огромните състояния, натрупани от 0.001% от населението също подчертават как неравномерното възстановяване от икономическия шок от COVID-19 е станало все по-устойчиво. Тъй като най-богатите се възползваха от растящите пазари и разхлабената фискална политика, пандемията тласна 150 милиона души в крайна бедност, според оценките на Световната банка. Това е брой, който ще се увеличи, ако инфлацията продължи да расте.
„От средата на 90-те години състоянието, притежавано от най-богатите 0.1% от населението, се е повишило от около 7% на 11%“, каза Лукас Чансел, директор на Световната лаборатория за неравенство в Парижкото училище по икономика. „Кризата не обърна тази тенденция. Даже леко я засили."
От Вашингтон през Москва до Пекин, законодателите засилиха реториката около свръхбогатите, обещавайки да им увеличат данъците и да затворят вратичките в отговор на обществения натиск и изтощените бюджети. През октомври председателят на финансовата комисия на Сената на САЩ Рон Уайдън представи нов данък, специално насочен към хората с 10-цифрено състояние.
Данъкът за милиардерите обаче бързо привлече критиките на Мъск и изчезна за дни. По-ранно предложение, представено от президента Джо Байдън, за повишаване на данъците върху наследствата и почти удвояване на тези върху капиталовите печалби, основен източник на доходи за много милиардери, също не можа да си проправи път. А възражението на сенатор Джо Манчин срещу плана Build Back Better може да изключи възможността най-богатите в скоро време да бъдат облагани допълнително.
В Китай обаче историята е по-различна. Финансовият елит на страната отчете най-лошата си година, откакто Bloomberg започна да следи богатството им през 2012 г. Китайците в класацията са загубили общо 61 млрд. долара, след като Пекин атакува големите технологични компании и насърчаваше „общия просперитет“. Джак Ма от Alibaba Group Holding Ltd. изчезна от публичната сцена, а магнатите в областта на недвижимите имоти загубиха 35 млрд. долара на фона на спираловидна дългова криза, която беше предизвикана от репресиите на регулаторите.
Никой не въплъщава този натиск по-добре от Хуи Ка Ян от China Evergrande Group. Някога вторият най-богат човек в Китай, нетното състояние на Хуи падна със 17 млрд. долара тази година, тъй като империята му за недвижими имоти се срина под съкрушителната тежест на дълговете. Правителството го призова да използва личното си богатство, включително мегаяхтата си, за да изплати дължимото към инвеститорите.
Сред най-големите източници на ново богатство тази година бяха дигиталните активи, акции на новолиствани технологични компании и SPAC фирмите.
Променящата се стойност на цифровите пари след това изтри милиарди за криптоевангелиста Майк Новограц, докато рекорден брой първични публични предлагания вдигнаха богатството на Брайън Армстронг, основател на платформата за криптотърговия Coinbase, и изпълнителния директор на бразилски финтех Дейвид Велес.
Бившият президент Доналд Тръмп, който напусна поста значително по-малко богат, отколкото когато влезе в Белия дом, може да спечели милиарди долари, ако неговата зараждаща се медийна компания успее да завърши сливането си със SPAC компания.
Общо 42 членове на милиардерския индекс на Bloomberg дебютираха в класацията през 2021 г., най-вече поради осъществено IPO.
Като цяло това беше година на големи промени и огромна доходност. С нарастващите оценки и нарастващата предпазливост относно потенциалните увеличения на данъците, много милиардери се възползваха от момента да продадат. Например неособено известна бизнес фамилия от Чикаго сключи сделка за 32 млрд. долара с частна фирма за техния доставчик на медицински стоки – вероятно най-голямото ликвидно събитие в историята за едно семейство.
Най-богатите милиардери в Америка разпродадоха активи за 43 млрд. долара до началото на декември, което е над два пъти повече от продажбите през цялата 2020 г.
Състоянието на милиардерите се промени и по други начини. Разводът на Бил и Мелинда Гейтс означаваше, че съоснователят на Microsoft Corp. преотстъпи активи, като същевременно осигури мястото на Мелинда Френч Гейтс в индекса, където тя сега е на 194-то място. Маккензи Скот постави рекорди за филантропия, а бившият ѝ съпруг Джеф Безос увеличи даренията си за екологични каузи, след като се оттегли като главен изпълнителен директор на Amazon.com Inc.
Наред със стратосферните парични печалби имаше и някои имплозии. През март бившият мениджър на хедж фонд Бил Хванг бе опозорен, след като семейната му фирма Archegos Capital Management рухна и се изпари състояние за 20 млрд. долара.
В центъра на всичко – нестабилността на пазара, избухването и рухването на криптовалути, данъчния дискурс, разпродажбите на акции, рекордното богатство – беше Мъск. Едновременно боготворен и хулен, предприемачът се изкачи на върха на индекса през януари и остана там през по-голямата част от годината, благодарение на възходящата цена на акциите на Tesla Inc. и постоянния ръст на печалбата, както и нарастващата стойност на SpaceX.
Възходът на производителя на електрически автомобили беше толкова стръмен, че вкара третия по големина акционер в компанията, Лео Когуан, търговец на дребно с нисък профил и супер фен на Мъск, в индекса със състояние от 10.8 млрд. долара.
Една константа през годината бяха честите туитове на най-богатия човек в света. Той се подиграваше на регулаторите, подкрепяше или не криптовалута, дори питаше феновете си за пазарни действия. Профилът на Мъск в социалната мрежи често отразяваше противоречивата връзка между мегамилиардерите и всички останали в променливо и все по-неравностойно време.