Този японски град е за търсещите любов
Град Идзумо е дом на Идзумо Тайша, смятан за най-старото светилище в Япония

Романтиката на пътуването със самолет все още съществува. Поне това е впечатлението, което имате, когато кацнете на японското летище „Идзумо Енмусуби“. Грубо преведено като „връзване (мусуби) на взаимоотношения (ен)“, или по-популярното – сватосване – думата енмубуси обхваща много от взаимоотношенията, които са част от живота, като тези със семейството, приятелите или в работата, но най-често се отнася към романтичните връзки, пише BBC.
Това може да се усети, когато слезете от самолета и минете покрай статуята на веселия бог Окунинуши, известен като „голямата сила за сватосване“, до който има стелаж с ема (дървени молитвени плочи), изписани с романтичните желания на пътниците.
Може да изглежда, че пътуващите до тук мислят много за любовта. Това се дължи на факта, че ако се помолите за любов на Идзумо, има добър шанс да бъдете чути.
Разположен по протежение на Японско море в Шимане, втората най-слабо населена префектура в Япония и най-малко посещаваната през 2023 г., Идзумо е далеч от релсите на влака стрела Шинкансен, което го прави един от малкото градове в Япония, до които е по-лесно да се лети.
Градът е дом на Идзумо Тайша, смятан за най-старото светилище в Япония, който е посветен на Окунинуши. Той е почитан като божеството, създало Япония, както и като божеството на енмусуби в местната система от вярвания шинто.
Той е богът, който властва над нещата, които не могат да се видят от хората“, като например съдбата, обясни местният гид Минори Маеда.
„Може да се каче, че той е божеството сватовник, той обединява хората, има огромна сила“, добави Маеда.
Силови места
Ето защо Идзумо Тайша стана популярен като едно от „силовите места“ на Япония – термин, който се появи през 90-те години на миналия век, за да опише места, обикновено заобиколени от природата, за които се твърди, че притежават специални сили да генерират късмет, по-добро здраве или, в този случай, любов.
Въпреки че философията зад силовите места е микс от шинтоизъм, модерна спиритуалност, фъншуй и маркетинг, тяхната популярност през последните няколко десетилетия доведе до ръст в туризма към места като Идзумо.
Повече от 7 млн. души са посетили храма през 2023 г., според данните на града, включително 350 двойки, които са се венчали тук.
Със сигурност не всеки, който посещава Идзумо, го прави в преследване на любовта, но броят на дейностите, свързани със сватосването тук, предполага, че за значителен брой хора това е целта.
Имайки предвид това, туристическите бордове са съставили маршрути за разглеждане на забележителности, фокусирани върху романтични места в Идзумо и по-широкия регион Сан‘ин, от храма Яегаки, където езерце предсказва резултата от дадена връзка, до развлекателна лодка, чиято бронзова „камбана за сватосване“ призовава боговете и дори гара, боядисана в розово и украсена със сърца. По-малко популяризирано е Идзумо светилището Уми, което хората посещават, за да се молят за енрики (прекъсването на връзките), другата страна на монетата енмусуби.
Мястото, където се събират божествата
Разположен сред често бурно море и място на залези, толкова зашеметяващи, че са сертифицирани като важно културно наследство, Идзумо е романтичен по природа.
Но никое друго място няма толкова силно привличане, както Идзумо Тайша. Необвързаните го посещават, за да помолят Окунинуши да им намери партньор, докато двойките го молят да благослови връзката им. Мнозина пишат своите желания на ема с вярата, че ще стигнат директно до Окунинуши.
Някои, може би търсещи по-голяма аудитория, определят времето на пътуването си до 10-ия месец от стария лунен календар на Япония (обикновено ноември), защото тогава осем милиона японски ками (божества и духове) пътуват от цялата страна, за да се съберат в града. В цяла Япония този месец е известен като Кан-на-дзуки (месецът без богове), но в Изумо се нарича Ками-ари-дзуки (месецът с богове). Причината за това крайбрежно събиране е, че боговете имат работа: те са там, за да решат съдбата на човешките взаимоотношения през следващата година.
Седемдневното събиране на божествата (11-17 ноември 2025 г.) е само по себе си спектакъл. То започва на плажа в Инаса-но-Хама с церемония за посрещане на ками в Идзумо.
Веднага след залез слънце се палят огньове и свещениците на светилището придружават ками до Идзумо Тайша, като ги предпазват от погледа на събралата се публика с бели чаршафи.
„Не всичко е работа без забавления“, каза Маеда. Ками също се наслаждават на храната и много саке, предлагано от местните пивовари.
Обединение на хората в любовта
Посетих Идзумо няколко дни след заминаването на (повечето) ками в края на ноември миналата година. Не бях пристигнал да търся любов, по-скоро да пия саке на мястото, за което се казва, че е неговото духовно родно място, и да изследвам скалите и пещерите на скалистото крайбрежие.
Но все пак се почувствах длъжен да посетя Идзумо Тайша. Приближавайки се до олтара под огромна шименава (въже), пуснах монета от пет йени в кутията за дарения – пет йени (на японски език „го ен“) се смята, че носят късмет, защото на японски думата е омофон с го-ен, уважителният начин да се каже „ен“ (взаимоотношения).
След това пляснах с ръце четири пъти, два пъти за себе си и два пъти за партньора си. В другите шинто храмове обичаят е да се плесне само два пъти.
След като мълчаливо си намислих желание, разгледах амулетите, които се продават. Маеда каза, че червено-белият амулет е особено известен, „заради това, че обединява хората в любов“.
След това надникнах в някои от ръкописните желания, изписани върху ема, висящи по пътеките на светилището. „Казва се, че писането на вашите желания върху ема ще гарантира, че те ще достигнат директно до боговете“, каза Маеда. Някои от тези писмени желания изискваха просто да намерят любовта, други бяха по-конкретни, изисквайки „да се оженят в рамките на три години“.
Нетърпението на посетителите да се оженят се чувстваше като контрапункт на широко рекламирания спад на броя на браковете в Япония. През същия месец, в който посетих Идзумо, правителството на Токио, в опит да подтикне жителите към брак и да спре намаляващата раждаемост в града, стартира приложение за намиране на сватовници, подходящо наречено Tokyo Enmusubi.
Но тамън четох за тенденциите в пътуванията, които предполагат, че хората са уморени да търсят любов онлайн. Могат ли да пренебрегнат приложенията и вместо това да погледнат към небесата, чудех се, и ако е така, необходима ли е известна степен на вяра във висшите сили?
Важна ли е вярата
„Не е важно дали вярват, или не“, каза базираната в Токио писателка Хироко Йода, чиято книга за японската духовност „Осем милиона пътя към щастието: мъдрост за вдъхновение и изцеление от сърцето на Япония“ ще бъде публикувана през декември 2025 г.
„За разлика от Запада „вярата“ или „неверието“ всъщност не са фактор за японската духовност“, обясни тя.
Хората отиват в Идзумо Тайша, защото е известно или защото изпитват лична нужда, или просто, защото искат да го проверят. Няма евангелизиране или претенции за власт. Японската духовност прегръща, а не отхвърля“, каза Йода.
Йода смята, че образът на Идзумо Тайша като свещено място за сватовство е до голяма степен продукт на туристическия маркетинг; когато чуя думата „силово място“, винаги въртя очи", казва тя. Но тя също така вярва, че има „духовно закачлив аспект" в популяризирането му, което позволява гъвкавостта и приобщаването на японската духовност. „В Япония религиите не се основават на догми. Те съжителстват със съвременното общество“, каза тя.
Отидете в Идзумо, за да се молите за партньор, но го направете със съзнанието, че „предложението на Идзумо Тайша за връзка отива далеч отвъд това да намерите вашата романтична половинка“, казва Йода, подчертавайки широко приобщаващото значение на енмусуби.
Става въпрос за невидимата мрежа от метафорични нишки, които ни обединяват за всякакви неща, във всички сфери на живота, по начини непредсказуеми и неочаквани, удивителни и прекрасни", добави Йода.