Турция ще има високоскоростен влак до България
Процедурата по избор на изпълнител ще стартира през тази година

© ECONOMIC.BG / TCDD
Турция ще започне изграждането на високоскоростна железопътна линия, която да свърже Истанбул с българо-турската граница, съобщи министърът на транспорта, комуникациите и корабоплаването Лютфи Елван, цитиран от Daily Sabah.
Линията ще преминава през Одрин и ще достига граничния пункт Капъкуле. Конкурсът за нейното изпълнение ще бъде обявен през настоящата година. Отсечката е част от амбициозните проекти за магистрала „Северна Мармара“ и трети мост над Босфора с включени железопътни линии.
Елван се обяви за налагане на политика за подобряване на транспортната инфраструктура към съседните на Турция страни. Пътните и железопътните връзки към Гърция също са в процес на модернизация и турското правителство призова гръцките си партньори да направят същото с инфраструктурата на тяхна територия.
Турция си поставя за цел да стане част от високоскоростен железопътен коридор свързващ Лондон и Китай, както и да развие собствената си железопътна мрежа.
Напомняме, че до края на 2015 г. трябва да бъде пуснато в експлоатация цялото модернизирано и електрифицирано железопътно трасе от Димитровград до Свиленград. Проектът стартира още с предприсъединителната програма ИСПА и след редица забавяния бе продължен с финансиране по Оперативна програма „Транспорт“ на Европейския съюз. Единичното трасе ще позволява скорост от 160 км./ч. и възможност за бъдещо удвояване. В момента в експлоатация е отсечката от Свиленград до турската граница.
На този етап отсечката от Димитровград до Харманли, на стойност 143 млн. лв. без ДДС, е изпълнена над 70%, а тази между Харманли и Свиленград (122 млн. лв. без ДДС) – над 60%.
Елван заяви, че ще продължи развитието на авиационната инфраструктура в страната. Ще бъдат изградени летища в Тракия и градовете Йозгат и Ризе. Секторът се развива с много бързи темпове и през 2014 г. и броят на превозените пътници от авиокомпаниите в страната е достигнал 166 млн. Плановете ще продължат да се развиват на базата на публично-частно партньорство, за да може да се използва капацитета и know-how на бизнеса.
Аеропортът „Орду-Гиресун“ в Гюляли ще бъде открит през март, а „Хакари“ в Юксекова (град в най-югоизточната част на Турция) през май.