Търговската война на Тръмп с Европа рискува бизнес за 9.5 трлн. долара
AmCham отбелязва, че търговията е само част от трансатлантическата търговска дейност и че истинският показател са инвестициите

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Ескалиращият търговски конфликт между САЩ и Европа застрашава търговски отношения, оценени на 9.5 трилиона долара в двупосочна търговия и инвестиции, предупреди Американската търговска камара към ЕС, цитирана от Reuters.
AmCham EU, сред чиито над 160 членове са Apple, ExxonMobil и Visa, показа в годишния си доклад „Трансатлантическа икономика“, че задълбочаващите се отношения между двете страни са достигнали рекорди през 2024 г. Само търговията със стоки и услуги се оценява на 2 трлн. долара.
В него се посочва, че 2025 г. е година на обещания и опасности за най-големите търговски отношения в света.
Какво се случи?
Миналата седмица Вашингтон наложи мита върху световния внос на стомана и алуминий, а ЕС очерта планове за ответни мерки, в резултат на което президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с мита от 200% за виното и спиртните напитки от ЕС.
Тръмп е недоволен от търговския дефицит на САЩ с ЕС от гледна точка на стоки, въпреки че при услугите съществува излишък за САЩ. Той призова промишлените производители да произвеждат в Америка.
AmCham отбелязва, че търговията е само част от трансатлантическата търговска дейност и че истинският показател са инвестициите.
Противно на общоприетото мнение повечето инвестиции между САЩ и Европа текат помежду им, а не към по-евтини нововъзникващи пазари“, се казва в доклада.
Продажбите на чуждестранните филиали на американски компании в Европа са четири пъти повече от американския износ за Европа, а продажбите на европейските филиали в САЩ са три пъти повече от европейския износ.
Какви могат да бъдат последиците?
AmCham предупреди, че последиците от търговския конфликт може да навредят на тези връзки.
Водещият автор на доклада Даниел Хамилтън коментира, че междуфирмена търговия, съставляваща около 90% от търговията на Ирландия и 60% от търговията на Германия, може да бъде засегната.
Няма риск от пренасяне на последиците и към търговията с услуги, потоците от данни или енергетиката, като Европа разчита на вноса на втечнен природен газ от САЩ.
Последиците от конфликта в търговията няма да бъдат ограничени само до търговията. Те ще се усетят във всички други канали, а отношенията са много значими“, отбелязва Хамилтън.
Американските и европейски компании имат взаимосвързани вериги на стойност, за да бъдат конкурентни в световен план. Пример за това са колите на BMW, които се изнасят от САЩ.
Не съм сигурен, че ще имаме изолирани инвестиции. Това само ще направи нещата много неефективни“, казва Хамилтън.