Търси се нов стабилен политически играч
Предвид патовата ситуация в последните два парламента за задържането на ГЕРБ извън властта трябват нови силни фигури

Снимка: БТА
Търси се нов стабилен играч в българския политически живот, който да балансира суматохата в политическия живот у нас и да не допусне връщането на ГЕРБ на власт. Очертава се този проект да е около министри от служебния кабинет на президента Румен Радев, като целта му е да обере недоволството от провала на 45-ия парламент в съставянето на правителство, както и от 46-ия, който също е напът да не успее да създаде правителство, което да „изчегърта” модела „ГЕРБ”.
Ако такъв проект не бъде създаден, ГЕРБ отново ще стане първа политическа сила и ще изглежда стабилна на фона на скандалите, които текат между партиите на протеста от април насам и които доведоха до скъсване на всички мостове между „Има такъв народ” (ИТН), "Демократична България" (ДБ) и "Изправи се БГ! Ние идваме!" (ИБГНИ).
Новият проект се очертава около трима популярни министри от служебния кабинет – Кирил Петков, Асен Василев и Николай Денков. Така коментира пред Economic.bg политологът Георги Киряков ситуацията, в която изпадна Народното събрание от вторник насам – в нарушение на процедурните правила ИТН оттегли втория си проектокабинет, за който получи мандат от президента Румен Радев, заради липса на подкрепа от страна на ДБ и ИБГНИ.
Подобен център, обаче, трудно би могъл да се създаде като отделен политически субект бързо – т.е. няма да може да участва на очертаващите се нови парламентарни избори. Новите политически лица обаче биха могли да се присъединят към "Демократична България", с които имат най-близки идеологически позиции. Освен това не трябва да се забравя, че Крил Петков е сред учредителите на "Да, България".
Трудният път към правителството
Двете протестни партии, заедно с БСП, изчислиха, че не могат да сформират експертно правителство с тесен хоризонт на действие. В декларация от сряда от ИБГНИ отново обявиха, че не искат подкрепата на ГЕРБ и ДПС, но заедно с това призоваха за проява на национална отговорност. От партията на Слави Трифонов много категорично заявиха, че няма да подкрепят кабинет на двете партии на протеста.
Не сме забравили нито една обида, а и нямаме имиджови щети от нови избори. Нашите избиратели са твърдо зад нас и това го знаем от координаторите ни, защото половината от тях са депутати“, коментираха пред изданието ни депутати от ИТН.
„Не искаме подкрепа от ДПС и ГЕРБ за експертния кабинет и ако ИТН не ни дадат такава, отиваме на предсрочни избори“, каза и Христо Иванов от ДБ.
От ГЕРБ също прогнозираха предсрочни избори, макар Бойко Борисов да призова за разум и да заяви, че ще предложи правителство начело с Даниел Митов, за да се види разликата в експертния потенциал с кабинета на ИТН, а после ще върне мандата.
Няма да подкрепим експертен кабинет на ИБГНИ, защото сме в изолация и сме го приели, най-много да накараме женската част от групата да си облече фланелки с надпис: „Ние подкрепяме Мая“, шегуваха се в кулоарите депутати на ГЕРБ.
„Щом не искат подкрепа от нас, няма да я получат“, коментира и Хамид Хамид от ДПС.
Най-недоволни са от БСП, защото при едни следващи избори те могат да станат четвърта политическа сила.
Евентуалните нови проекти
Министърът на икономиката Кирил Петков вече обяви, че ще следи много внимателно какво се случва в управлението и че ще е коректив на всяка власт, а след като престане да е служебен министър, не мисли да излиза от политиката. Той заяви, че действа екипно с още двама министри – Асен Василев (на финансите) и Николай Денков(на образованието). Служебното правителство има одобрение над 58.9% по данни на социологическа агенция "Галъп". Румен Радев се ползва с 64.3% подкрепа. В социалните мрежи популярност набира петиция в подкрепа на Кирил Петков за министър-председател. Страницата до момента е събрала над 35 хил. харесвания.
Според социолози, ако ситуацията се влоши през октомври, когато се очаква засилен миграционен натиск заради събитията в Афганистан и невъзможността на Турция да се справи с него, както и нарастване на инфлацията и пандемията от COVID-19, ситуацията в парламента може да изглежда по малко по-различен начин, защото в такава обстановка сила набират националистически формации.
Костадин Кастадинов, лидер на партия „Възраждане”, е с големи шансове да влезе в следващ парламент, ако се видят резултатите му от последните два избора. Според социолози, с които разговаряхме, при следващи парламентарни избори тази година картината няма да се промени много съществено, но всичко зависи от ситуацията, в която се провеждат избори.
Проблем с пари и машини
Депутати от групата на Борисов и на ДПС напомниха, че новите избори се очертава да се проведат, без да има актуализация на бюджета, т.е. няма пари за избори. Има неяснота и как ще се гласува с машините, ако вотът бъде „две в едно” – парламентарни и президентски в два тура. Факт е, че все още бюджетът не е актуализиран и няма средства за нови парламентарни избори, които ще струват около 150 млн. лв. Другият проблем е как ще гласува с машините, ако изборите са две в едно. По мнение на хора, които се занимават с избори, трябва да бъде променен софтуерът на машините, за да може да се гласува и за парламентарни, и за президентски избори.
Защо ИТН не харесва Петков и Василев?
От ИТН обясниха защо престанаха да харесват Кирил Петков и Асен Василев, като техните аргументи съвпадат с тези на ГЕРБ. От партията на Слави Трифонов смятат, че 200-те милиона лева, които Българската банка за развитие е раздала на малки и средни фирми, са дадени на компании, свързани помежду си – нещо, за което са ги информирали експертите им. Очаква се отговор от министър Петков, за да се види дали това е така, или е поредна инсинуация.
По отношение на Василев позицията на ИТН е, че той е платил много пари за извънсъдебно споразумение на фирма, с която има спор за авторски права. Отношението към работата на Бойко Рашков е свързана с тревоги за това как се опазва границата ни по отношение на миграционния натиск и контрабандата.