Търсят се убежища – акциите и еврото потънаха след речта на Путин
Указът на руския президент помрачи настроенията на пазара, който вече е изнервен в очакване на решение от Фед

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Фондовите пазари отчетоха внушителни спадове, а активите убежища поскъпнаха след речта на Владимир Путин, в която той обяви частична военна мобилизация на Русия и обвини Запада в „ядрен шантаж“. Повишен интерес се наблюдава както към държавните облигации на САЩ, така и към японската йена, към които инвеститорите обикновено посягат в момент на криза.
Указът на Путин помрачи допълнително настроенията на пазара, който вече е нервен заради очакваното агресивно вдигане на лихвите от Федералния резерв по-късно днес.
Широкият европейски индекс EuroStoxx50 падна с около 1% до най-ниското си ниво от средата на юли. Еврото се срина с 0.7% спрямо долара до 0.9903 долара, а британският паунд се понижи с 0.38% до 1.1338 долара, след като докосна ново 37-годишно дъно при 1.1304 долара.
Движенията са към 10:30 ч. българско време.
Доларовият индекс, който измерва валутата спрямо шест други основни такива, се повиши с 0.61% до 110.84 и отбеляза нов връх от две десетилетия насам.
Доларът беше малко по-слаб спрямо другата валута убежище – йената.
Еврото и паундът се разпродават силно, докато доларът е по-силен спрямо тези европейски валути. Йената е дори по-силна, така че това са типични потоци от тип убежище“, каза Шиничиро Кадота, старши валутен стратег в Barclays в Токио.
Акциите бяха отслабени още преди обръщението на руския президент, водени от безпокойството около очакваното ново затягане на паричната политика от Фед. Решението на за лихвите в САЩ се очаква по-късно в сряда.
Най-широкият индекс на азиатско-тихоокеанските акции на MSCI се понижи с 1.37%.
Японският Nikkei падна с 1.36% и достигна двуседмично дъно. Китайският технологичен индекс се понижи с 0.71%, докато Hang Seng в Хонконг загуби 1.48%.
Пазарите са уязвими“, посочи Франк Бензимра, ръководител на стратегията за акции в Азия в Societe Generale. „Времето ще бъде трудно за акциите и рисковите активи, стига да няма някакъв вид обрат от Фед.“
Централната банка на САЩ повежда крак в седмица, в която повече от дузина други по света се очаква да обявят своите политически решения. Bank of Japan и Bank of England ще излязат с новини в четвъртък.
Шведската Riksbank вече изненада пазарите за една нощ с пълен процентен ръст и предупреди, че ще има още през следващите шест месеца.
Въпреки това залозите за затягане на Фед останаха стабилни. Пазарите залагат на 83% шанс за ново увеличение от 75 базисни пункта, а 17% виждат вероятност за пълен процентен пункт.